20 Οκτωβρίου 2018

Νίκησε τον Θερμαϊκό με Ραϊμόν Ετιέν (1929)

Σαν σήμερα στις 20/10/1929, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Θερμαϊκό, για τη 2η αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της περιόδου 1929-1930...

Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Ηρακλή και ο Δικέφαλος μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο 45λεπτο, ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη και έφτασε στη νίκη με γκολ του Ραϊμόν Ετιέν στο 70ό λεπτό.

Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Παπαγιαννόπουλου, ο οποίος πάσαρε στον Ετιέν, αυτός απέφυγε τον τερματοφύλακα του Θερμαϊκού και στην κενή εστία σημείωσε το 1-0.

Για την εγκυρότητα του γκολ οι παίκτες του Θερμαϊκού υπέβαλαν ένσταση, για λόγους που μόνο αυτοί γνώριζαν, χωρίς η εξέταση της ένστασης να τους δικαιώσει.

Το τελευταίο σφύριγμα του Θεσσαλονικιού διαιτητή Μπαρίτα, βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς την 1η αγωνιστική είχαμε αναδειχτεί ισόπαλοι 3-3 με τον Μέγα Αλέξανδρο (13/10/1929)

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Μαλαξόπουλος, Σαρρής, Μάντικας, Βλάχου, Γεωργιάδης, Παπαγιαννόπουλος, Μακαρονόπουλος, Ετιέν, Πάγκαλος, Καβουρματζής.

Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1929-1930, στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης τερμάτισε στην 3η θέση με 11 βαθμούς, έχοντας 5 νίκες, 1 ισοπαλία, 4 ήττες και τέρματα 27-19.

Το ρόστερ της ομάδας στα παιχνίδια του πρωταθλήματος το αποτελούσαν οι (σε παρένθεση οι συμμετοχές): Παπαδόπουλος (9), Φαρινόλας (1), Μαλαξόπουλος (9), Σαρρής (10), Γρηγοριάδης (9), Γεωργιάδης (10), Παζάρογλου (8), Μιχαηλίδης (1), Μάντικας (3), Μακαρονόπουλος (9), Λαζάρου (4), Ετιέν (10), Βλάχου (9), Πάγκαλος (3), Καβουρματζής (10), Πυλορώφ (1), Παπαϊορδανίδης (1), Σεΐσογλου (1), Παπαγιαννόπουλος (2).

Στην αρχική εικόνα η ομάδα του ΠΑΟΚ, όπως παρατάχτηκε σε εκείνο το παιχνίδι με τον Θερμαϊκό.