03 Οκτωβρίου 2018

"Καθάρισε" τον Ηρακλή με Φουτσίνι στο 45'+1' (2004)

Σαν σήμερα στις 3/10/2004, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ηρακλή σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2004-2005...

Ο Δικέφαλος με τον Ρολφ Φρίνγκερ στον πάγκο του μετά την απομάκρυνση του Άγγελου Αναστασιάδη, μπροστά σε περισσότερους από 8.000 θεατές (7.080 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Φουτσίνι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο ματς που έγινε στη σκιά της επετείου του δυστυχήματος των Τεμπών, ήταν η ομάδα που έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τους, Μπακιρτζίογλου στο 5', Σινιόρι στο 9', Νεμπεγλέρα στο 23', Μίετσελ και Μουράτι στο 37' με τον Ανδράλα να διώχνει πάνω στη γραμμή και τον Μίετσελ στο 40'.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε στην πρώτη σοβαρή επιθετική του προσπάθειά να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Φουτσίνι να παίρνει την μπάλα από τον Σαλπιγγίδη και να πλασάρει στην άδεια εστία, σημειώνοντας το γκολ που έκρινε το ματς!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μπαταρίες του Ηρακλή άδειασαν, ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0 στο 83', αν ο Σνάουτσνερ δεν προλάβαινε να αποκρούσει επί της γραμμής το πλασέ του Σαλπιγγιδη!

ΠΑΟΚ (Φρίνγκερ): Ατματσίδης, Ουντέζε, Χασιώτης, Βόκολος, Καραδήμος, Βαγγελής, Ανδράλας (60' Εγκωμίτης), Μάρκος (64' Κούτσης), Φουτσίνι (90' Γιασεμάκης), Σκαρμούτσος, Σαλπιγγίδης.

Ηρακλής (Μαρκαριάν): Αμπάρης, Σνάουτνσερ, Ιωάννου, Κατσαμπής, Γκαρσία, Πουρσανίδης, Νεμπεγλέρας, Μπακιρτζίογλου (55' Μουζάκα), Μουράτι, Μίετσελ (76' Χολβάιν), Σινιόρι (76' Καπετάνος).

* Τη σεζόν 2004-2005, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, συγκεντρώνοντας σε 30 ματς, 46 βαθμούς, με 13 νίκες - 7 ισοπαλίες - 10 ήττες. Τέρματα 43-39.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο μας (2 παιχνίδια, 1 νίκη - 1 ήττα), ακολούθησε ο ... Ρολφ Φρίγκερ (16 ματς, 6 νίκες - 4 ισοπαλίες - 6 ήττες) και ολοκληρώθηκε με τον Νίκο Καραγεωργίου (12 ματς, 6 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες).

* Στην αρχική εικόνα το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 2004-2005.