15 Σεπτεμβρίου 2018

Ανέτοιμος, ηττήθηκε από την ΑΕΚ στην Τούμπα (1968)

Σαν σήμερα στις 15/9/1968, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την ΑΕΚ, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, ενόψει της σεζόν 1968-1969...

Ο Δικέφαλος του Βορρά με τον Γιάνκο Γιανέφσκι στον πάγκο του, μπροστά σε 13.000 θεατές (11.522 τα εισιτήρια), παρουσιάστηκε λιγότερο έτοιμος από την αθηναϊκή ομάδα, ηττήθηκε με 1-2 και αν δεν βρισκόταν σε καλή μέρα ο Πίρτσος, ίσως το σκορ ξέφευγε...

Η απουσία των Κούδα και Αφεντουλίδη ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την εικόνα της ομάδας που απογοήτευσε τον κόσμο με τη κακή εμφάνισή της!

Λάθη στις μεταβιβάσεις, ανοργάνωτο παιχνίδι και κακή φυσική κατάσταση, ήταν τα στοιχεία εκείνα που δημιούργησαν την ιδιαίτερα προβληματική εικόνα του ΠΑΟΚ, που είχε σαν καλύτερο κομμάτι του στο παιχνίδι το πρώτο 20λεπτο.

Στη συνέχεια ήρθε μια γενική καθίζηση, για να γίνει το 0-1 στο 30ό λεπτό από τον Παπαγεωργίου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47', με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μήτρακα, έγινε το 1-1, όμως στο 82ο λεπτό η αθηναϊκή ομάδα σημείωσε το 1-2 με τον Βεντούρη, που ήταν και το τελικό σκορ στο ματς.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βλασιάδη, έφερε χειροκροτήματα για την ΑΕΚ από μεγάλο μέρος του κόσμου που βρέθηκε στην Τούμπα, σε ένδειξη αναγνώρισης της πολύ καλής παρουσίας της στο ματς.