12 Σεπτεμβρίου 2018

Αγχωτική νίκη με σκόρερ τον Ζαγοράκη (1993)

Σαν σήμερα στις 12/9/1993, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τη Νάουσα, σε παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της περιόδου 1993-1994...

Ο Δικέφαλος με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 5.000 θεατές (4.311 τα εισιτήρια), πήρε μια δύσκολη και αγχωτική νίκη με 1-0, από μία αξιόμαχη και δυνατή ομάδα.

Άλλωστε στο ρόστερ της Νάουσας ανήκαν εκείνη την περίοδο σημαντικοί παίκτες όπως ο Λάκης, ο Τρούπκος, ο Κυζερίδης, ο Κατσούρης, ο Σαπάνης και άλλοι...
Το γκολ που μας χάρισε τη νίκη σημειώθηκε στο 8ο λεπτό από τον Ζαγοράκη και αυτό το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι τη στιγμή που ακούστηκε για τελευταία φορά το σφύριγμα του διαιτητή Μπάζα.

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Παναγωτίδης, Αλεξίου, Ηλιάδης, Καπετανόπουλος (53΄Χάβος), Οικονομίδης (65' Μπορμπόκης), Λαγωνίδης, Ζαγοράκης, Αναστασιάδης, Γιουκούδης, Λούχοβι.

Νάουσα: Βουρδογιάννης, Χατζηδάκης, Φασίδης, Ιακωβίδης, Πένεφ, Τρούπκος, Νούσιας, Κυζερίδης (62' Λάκης), Αλεξιάδης, Σαπάνης (40' Αργυρίου), Ζίφκοβιτς.

* O ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες, 11 ήττες και τέρματα 45-38.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια).
Μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1993-1994.