15 Σεπτεμβρίου 2018

Με λυτρωτή τον Λαγωνίδη στο 90' (1991)

Σαν σήμερα στις 15/9/1991, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Αθηναϊκό, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1991-1992 ...

Ο Δικέφαλος με τον Κροάτη τεχνικό Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε 8.000 θεατές (7.010 τα εισιτήρια) πήρε τη νίκη με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με γκολ που σημείωσε ο ... πρώην παίκτης μας, Χρήστος Δημόπουλος!
Η ισοφάριση ήρθε στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Στέφανου Μπορμπόκη και το σκορ στο παιχνίδι δεν άλλαξε μέχρι να ακουστεί το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου από τον διαιτητή Ρήγα.
Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο 45λεπτο, όμως το γκολ που θα μας έδινε τη νίκη δεν ερχόταν και η σκιά της βαθμολογικής απώλειας, είχε αρχίσει να πλανάται πάνω από την Τούμπα!

Τελικά την λύση τη έδωσε στο 90ό λεπτό ο Κώστας Λαγωνίδης, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα μια νίκη που έμοιαζε ... χαμένη!

ΠΑΟΚ (Μπλάζεβιτς): Γκάμπριτς, Αλεξίου, Μαλιούφας (75' Αναστασιάδης), Μήτογλου (14' Αλεξούλης), Μητσιμπόνας, Λεοντιάδης, Λαγωνίδης, Σκαρτάδος, Μαγκντί Τολμπά, Τουρσουνίδης, Μπορμπόκης.

Αθηναϊκός (Πρόκοπ): Σαργκάνης, Μπούτζουκας, Χατζηαγγελής, Καπουράνης, Σπηλιώτης, Αναστασίου, Χατζηράπτης, Σπίτσα, Μπονγκ, Δημοπουλος Χ. (57' Αλβέρτης), Τζαλακώστας (70' Κόλεφ).
* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1991-1992, τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας σε 34 ματς, 13 νίκες - 13 ισοπαλίες - 8 ήττες, συγκέντρωσε 39 βαθμούς με τέρματα 44-44!

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς (25 ματς) στον πάγκο μας και ολοκληρώθηκε με τον Γούναρη (9 παιχνίδια)...

* Στην παρακάτω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της σεζόν 1991-1992.