25 Νοεμβρίου 2019

Φιλική νίκη επί της Προοδευτικής Τούμπας (1964)

Σαν σήμερα στις 25/11/1964, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι την Προοδευτική Τούμπας, την οποία κέρδισε εύκολα με 6-0…

Ο αγώνας έγινε με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος και ο Δικέφαλος εκτός από τα έξι τέρματα που σημείωσε, είχε και τέσσερα δοκάρια!

Η συμπαθής ομάδα της Άνω Τούμπας, ήταν αξιόμαχος αντίπαλος μόνο στο πρώτο 45λεπτο, όταν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε γκολ του Γιακουμή, ενώ στην επανάληψη κυριολεκτικά κατέρρευσε.

Έτσι με γκολ που σημείωσαν οι Γιακουμής, Νικολαΐδης, Γιαννέλος, Αποστολίδης και ένα αυτογκόλ, διαμορφώθηκε το τελικό 6-0.

Στο τέλος της αναμέτρησης, ο αντιδήμαρχος κ. Πάσχος, απένειμε Κύπελλο στη νικήτρια ομάδα, ένα Κύπελλο που αθλοθετήθηκε από τον ίδιο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μουσελεμίδης, Χαραλαμπίδης (46’ Μαμόπουλος), Βασιλειάδης, Βαλτσάνης, Ασίκης (46’ Παπαδόπουλος), Γιαννέλος, Τασόπουλος, Νικολαίδης, Λέανδρος, Γιακουμής (75’ Μουρατίδης), Αποστολίδης.

Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1964-1965 ...