27 Σεπτεμβρίου 2018

Δύο κεφαλιές έφεραν την ήττα στο Αλκαζάρ! (1992)

Σαν σήμερα στις 27/9/1992, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Λάρισα, σε παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1992-1993 ...

Ο Δικέφαλος με τον Σέρβο τεχνικό, Λιούπκο Πέτροβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε 11.000 θεατές (9.779 τα εισιτήρια) γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Αλκαζάρ, αν και προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μίλαν Τζούρτζεβιτς.

Οι γηπεδούχοι, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασαν στην ανατροπή με σκόρερ τον Ίζα.

Στο 31ο λεπτό ο παίκτης της Λάρισας πέτυχε την ισοφάριση με κεφαλιά και στο 79ο λεπτό, με νέα κεφαλιά σημείωσε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Λάρισα
(Μπόνεφ): Μιχαήλ, Γκαλίτσιος, Παπαντωνίου, Τσιμπίνης, Νασιάκος, Αλεξούλης, Μίλος, Τσουκάλης (89' Βουτυρίτσας), Ντα Σίλβα, Ίζα (80' Τσακμακίδης), Στόικα.

ΠΑΟΚ (Πέτροβιτς): Γκάμπριτς, Αλεξίου, Μαλιούφας, Πλίτσης, Λεοντιάδης, Χάβος, Οικονομίδης (83' Καλογερόπουλος), Λαγωνίδης, Τολμπά (75' Χιονάς), Τουρσουνίδης, Τζούρτζεβιτς.

* Τη σεζόν 1992-1993 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 17 νίκες - 6 ισοπαλίες - 11 ήττες. Συγκέντρωσε 57 βαθμούς με τέρματα 52-38.

* Ήταν άλλη μια σεζόν στην οποία οι προπονητές άλλαζαν σαν τα πουκάμισα! Ξεκίνησε ο Λιούμπομιρ Πέτροβιτς (19 ματς), ακολούθησε ο Νίκος Ζαλίκας (1 ματς) και τη σκυτάλη πήρε μέχρι το τέλος ο Όλεγκ Μπλαχίν για 14 παιχνίδια...

* Η χρονιά σημαδεύτηκε από τα αλήστου μνήμης επεισόδια με την Παρί Σεν Ζερμέν, που έφεραν πολύ βαριά τιμωρία για τον ΠΑΟΚ, με τον κόσμο να είναι πυρ και μανία με τον συγχωρεμένο τότε πρόεδρο, Θωμά Βουλινό!

* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1992-1993.