26 Σεπτεμβρίου 2018

Ήττα από τον Ηρακλή για το Κύπελλο της ΔΕΘ (1948)

Σαν σήμερα στις 26/9/1948, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Ηρακλή σε παιχνίδι του Κυπέλλου της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης...

Μια διοργάνωση που ουσιαστικά αποτελούσε πρόβα, ενόψει της συμμετοχής των ομάδων στο το τοπικό πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης, το οποίο ήταν προγραμματισμένο να ξεκινήσει εκείνη τη σεζόν στα τέλη του Οκτώβρη.

Στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα 26/9/1948, ο Ηρακλής ήταν αυτός που πήρε τη νίκη, καθώς επικράτησε με 2-1. Το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος, για να ισοφαρίσει στο 64' ο Κρεμέζης, για λογαριασμό του ΠΑΟΚ.

Τη νίκη στον Ηρακλή την έδωσε στο 79ο λεπτό ο Γαβριηλίδης. Ο συμπολίτης παρέταξε μια νεανική ομάδα και είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη, όταν και έφτασε στην ισοφάριση, όμως η νίκη όπως προαναφέρθηκε χαμογέλασε στον Ηρακλή.

Τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο της ΔΕΘ εκείνης της χρονιάς ...

19/09/1948: Άρης – ΠΑΟΚ 3-2
26/09/1948: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 1-2