18 Αυγούστου 2018

Ισόπαλος αν και προηγήθηκε δις με Κερμανίδη (1974)

Σαν σήμερα στις 18/8/1974, μια ομάδα του ΠΑΟΚ, για το θερινό πρωτάθλημα του ΟΠΑΠ, έμεινε στο 2-2 με τον Ηρακλή, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ ...
Μετά από ένα στείρο ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 49' με τον Γιόκα ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κερμανίδη νίκησε τον Φανάρα.

Ο συμπολίτης ισοφάρισε στο 59' με τον Δαλαμπέκα, ο Κερμανίδης όμως επτά λεπτά αργότερα έδωσε νέο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Στο 73' ο Ηρακλής ισοφάρισε με πέναλτι του Καφετζή.
Ο ΠΑΟΚ, αν και αγωνίστηκε κυρίως με ερασιτέχνες παίκτες ήταν καλύτερος και αδικείται από το τελικό 2-2. Στο 30' αποβλήθηκε ο Χαλιαμπάλιας γιατί χτύπησε παίκτη μας εκτός φάσης...
Κορυφαίοι του Δικεφάλου οι Παπαδόπουλος, Καπουσούζης, Αναστασιάδης, Κερμανίδης

ΠΑΟΚ: Δουρμούσης, Γούναρης, Παπαδόπουλος, Γιόκας, Καπουσούζης, Μπάτης, Τσακιρόπουλος, Κερμανίδης, Αναστασιάδης, Μποδιτσόπουλος, Παναγής.

Ηρακλής: Φανάρας (55' Παπαδόπουλος), Χριστοφορίδης, Μπατάκης, Αμαραντίδης, Χαλιαμπάλιας, Νικολούδης (55' Καλαϊτζίδης), Ματσουκατίδης, Κακκαρινέλης, Γκέσιος, Καφετζής, Δαλαμπέρας.