Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

21 Μαΐου 2018

Τα δύο γκολ του Βασιλειάδη δεν ήταν αρκετά!

Σαν σήμερα στις 21/5/1961, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Παναιγιάλειο, σε παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της περιόδου 1960-1961.

Ο Δικέφαλος με τον Ζάρκο Μιχαήλοβιτς στον πάγκο του, σε παιχνίδι που έγινε στο Αίγιο μπροστά σε 3.000 θεατές, αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2, δεχόμενος την ισοφάριση στο 83ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 3ο μόλις λεπτό με τον Βασιλειάδη να σουτάρει από καλή θέση άουτ, για να απαντήσει στις ευκαιρίες ο Μακρής  στο 11ο λεπτό, όταν δεν πρόλαβε με προβολή τη σέντρα του Κόλλια…

Στο 22’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Πολίτη μετά από μπαλιά του Αγγελίνα, για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στην ισοφάριση στο 43ο λεπτό με το Βασιλειάδη, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Βουλόγκα.

Στο 55ο λεπτό η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με σκόρερ πάλι τον Βασιλειάδη, που εκμεταλλεύτηκε πανέξυπνα την κακή συνεργασία ανάμεσα σε Δαράκη και Βουλόγκα, παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας και με πλασέ σημείωσε το 1-2.

Λίγο νωρίτερα, στο 59ο  λεπτό, είχαμε διακοπή στο παιχνίδι καθώς οι Χασιώτης – Κεμανίδης, είχαν μια αψιμαχία με τους Πολίτη – Μαργαρίτη.

Ο Παναιγιάλειος έφτασε στην ισοφάριση στο 83ο λεπτό με τον Μαργαρίτη, που εκμεταλλεύτηκε κακή απομάκρυνση της μπάλας από τον Κεμανίδη και με δυνατό σουτ, έγραψε το τελικό 2-2…

Καλύτεροι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Χασιώτης, Γιακουμής, Λέανδρος, Βασιλειάδης, Κεμανίδης και από τους γηπεδούχους οι Ζουμπούλης, Καρακατσάνης, Μαργαρίτης.

Παναιγιάλειος: Βουλόγκας,  Γρηγοριάδης, Ζουμπούλης, Κομίνης, Δαράκης, Καρακατσάνης, Αγγελίνας, Μακρής, Πολίτης, Μαργαρίτης, Κόλλιας

ΠΑΟΚ: Πρόγιος, Χασιώτης, Τασσόπουλος, Ραπτόπουλος, Κεμανίδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Βασιλειάδης, Σιδηρόπουλος, Χαβανίδης, Νικολαΐδης

* Τη σεζόν 1960-1961 (όπως και ολόκληρη την προηγούμενη), στον πάγκο του ΠΑΟΚ καθόταν ο Ζάρκο Μιχαήλοβιτς. Η ομάδα σε 30 αγώνες πέτυχε 7 μόλις νίκες, είχε 15 ισοπαλίες και 8 ήττες. Ο αριθμός των 7 νικών είναι ο μικρότερος που πέτυχε ο ΠΑΟΚ από το 1959 ως σήμερα!!! Τερμάτισε στην 10η θέση σημειώνοντας 31 τέρματα και δεχόμενος 33!