19 Δεκεμβρίου 2016

Σκόρπισε την AEK στους πέντε ανέμους! (1982)

Σαν σήμερα στις 19/12/1982, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την AEK, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1982-1983 ...

Ο ΠΑΟΚ κυριολεκτικά ισοπεδωτικός σε αυτό το παιχνίδι (ειδικά στο β ημίχρονο), σημείωσε στην Τούμπα την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του επί της AEK μέχρι σήμερα (Τον παρόν κείμενο ενημερώθηκε στις 19/12/2019)

Ο Δικέφαλος του Βορρά κυριολεκτικά διέλυσε την ομάδα της Αθήνας επικρατώντας με το ευρύ 5-0, έχοντας σκόρερς τους Κούδα (11'), Κωστίκο (50') και χατ τρικ του Χρήστου Δημόπουλου ( 60', 69', 85').
Ο αγώνας έγινε μπροστά σε 12.000 θεατές (10.468 τα εισιτήρια) και οι παίκτες του Γερμανού Χάινς Χέερ έχοντας ένα καταπληκτικό τετράγωνο (Κούδας - Τρίμχολντ - Δαμανάκης - Γκουερίνο), άνοιξαν το σκορ στο 11' με ασύλληπτο σουτ του Κούδα στο παραθυράκι της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Αρβανίτη.
11ο λεπτό: Μάταια ο δύσμοιρος Αρβανίτης προσπαθεί να σταματήσει το φοβερό σουτ του Γιώργου Κούδα! Κλάσματα του δευτερολέπτου αργότερα γινόταν το 1-0 ...

Στη συνέχεια οι Γκουερίνο στο 14', Ψαρράς στο 31' και Κούδας στο 33' έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, για να χρειαστεί δύο λετπά αργότερα η σωτήρια επέμβαση του Φούρτουλα ο οποίος σταμάτησε το δυνατό σουτ του Μανωλά, με την μπάλα να κατευθύνεται στο "Γ"!!!

Στην επανάληψη, όσοι τυχεροί βρεθήκαμε εκείνη τη μέρα στην Τούμπα, απολαύσαμε έναν εκπληκτικό ΠΑΟΚ, έναν ΠΑΟΚ βγαλμένο από τα καλύτερα ασπρόμαυρα όνειρά μας!

Στο 50' ο Τρίμχολντ με κεφαλιά βρήκε τον Κωστίκο που από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε τον Αρβανίτη κάνοντας το 2-0!

Από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβε ο Δημόπουλος! 3-0 στο 60' με κεραυνό από τα αριστερά, 4-0 στο 69' με κεφαλιά όπως φαίνεται στην παραπάνω photo και 5-0 στο 85' με σουτ από πλάγια θέση.
60ό λεπτό: Ο Τρίμχολντ εκτέλεσε φάουλ και ο Δημόπουλος ΠΗΔΩΝΤΑΣ πιο ψηλά από όλους, με δυνατή κεφαλιά σημείωσε το 4-0.

Ο "Φονιάς" δικαιολόγησε απόλυτα το παρατσούκλι του, ένα παρατσούκλι που τον συνοδεύει μέχρι σήμερα, καθώς η ΑΕΚ ήταν ο καλύτερος πελάτης του... Άλλωστε λίγους μήνες νωρίτερα (3/2/1982) στο 6-1 του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας, επί του ίδιου αντιπάλου, είχε σκοράρει άλλες τρεις φορές!
Από τον εκπληκτικό ΠΑΟΚ ξεχώρησαν οι Δημόπουλος, Κούδας, Τρίμχολντ, Δαμανάκης και Γκουερίνο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Χέερ): Φούρτουλα, Σκαρτάδος, Ιωσηφίδης, Τρίμχολντ (78' Βασιλάκος), Σίγγας, Δαμανλακης, Ψαρράς, Γκουερίνο, Δημόπουλος, Κούδας (75' Γεωργόπουλος), Κωστίκος.

ΑΕΚ (Τσαϊκόφσκι): Αρβανίτης, Γεωργαμλής, Μανωλάς, Καραγκιοζόπουλος, Παπαπραστανίτης, Νικολούδης, Βλάχος, Αρδίζογλου (46' Κόλεφ), Ράντονιτς, Μπαλλής (62' Στυλιανόπουλος), Βλάχος.

* Ο Δικέφαλος τη σεζόν 1982-1983 τερμάτισε στην 4η θέση με τον Γερμανό Χάινς Χέερ στον πάγκο του για 2η συνεχόμενη σεζόν! Η ομάδα είχε 18 νίκες, 6 ισοπαλίες, 10 ήττες, συγκέντρωσε 42 βαθμούς με 49-28 τέρματα.

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται ο Κωστίκος να ετοιμάζεται στο 50' να σημειώσει το 2-0.