02 Απριλίου 2023

Πανάξιος Κυπελλούχος και πάλι! (2023)

Σαν σήμερα στις 2/4/2023, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος στο Βόλεϊ ανδρών, επικρατώντας του ΟΣΦΠ με 3-1 σετ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμάτας, «Τέντα» ...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκριέντοφ, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ξεκίνημα με δύο όψεις είχε το πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 2-4, και τον ΟΣΦΠ να το ανατρέπει, 7-4. Με πίεση στην υποδοχή του Δικεφάλου, οι τυπικά γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους, 13-8.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο στην τελική ευθεία το προβάδισμα ήταν τέτοιο, 21-14, το οποίο δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι από το σετ. Έτσι, το πρώτο σετ τελείωσε στο 25-18, 1-0.

Με διάθεση να παίξει με το κέντρο του ο Ουόλς, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα, 5-9. Με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές, ο Δικέφαλος κρατούσε διαρκώς τον ΟΣΦΠ σε απόσταση ασφαλείας, 11-16.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει την υποδοχή των γηπεδούχων με τα σερβίς του Ουόλς, αυξάνοντας σε κομβικό σημείο την διαφορά, 13-21. Ο ΟΣΦΠ αντέδρασε και μείωσε, 18-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 20-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στους πρώτους πόντους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 7-7. Σ' εκείνο το σημείο ο ΟΣΦΠ πήρε ένα μικρό προβάδισμα, 10-7, το οποίο επέκτεινε στα μέσα του σετ, αναγκάζοντας τον Μιλενκόσκι σε τάιμ-άουτ, 15-11.

Από το 18-14 και έπειτα η εικόνα του σετ άλλαξε, με τον Ράπτη να κάνει καταπληκτικό σετ. Ο Έλληνας ακραίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος, δίνοντας το έναυσμα της... ασπρόμαυρης αντεπίθεσης, 20-22. Με το μομέντουμ να δείχνει ΠΑΟΚ, το τρίτο σετ δεν γινόταν να χαθεί, και έτσι κατακτήθηκε από τους «ασπρόμαυρους» με 21-25, 1-2.

Με την ψυχολογία υπέρ του και έναν Ράπτη ο οποίος ήταν εξαιρετικός, ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος και στο τέταρτο σετ, έχοντας ως στόχο να παραμείνει το Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη.

Με σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 12-17, ο Δικέφαλος μετέφερε όλο το άγχος στον ΟΣΦΠ, ρίχνοντας τον στο... καναβάτσο. Μην μπορώντας να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι στις... ορέξεις του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος με 21-25 κατέκτησε και το τέταρτο σετ, κάνοντας το 1-3.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 20-25, 21-25, 21-25) σε 120'

Ολυμπιακός: (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (8/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 2 (2/18 επ., 35% υπ. - 29% άριστες), Γουόλς 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 28 (25/33 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Σκρέντου 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (12/40 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης.

..........................

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος από τον ΠΑΟΚ, στάθηκε στο τέλειο ματς που έκαναν οι παίκτες του στον τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Δεν υπάρχει μυστικό, κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι. Όπως είπα και χθες για να κερδίσεις ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός πρέπει να κάνεις το απόλυτο παιχνίδι και αυτό κάναμε.

To πιο σημαντικό είναι ότι υπάρχει καλό κλίμα στην ομάδα, είναι πολύ σημαντικό που δεν έχουμε ηττηθεί για καιρό. Δεν σημαίνει κάτι για το επόμενο παιχνίδι, προερχόμαστε από ένα δύσκολο ματς, χρειαζόμαστε αποθεραπεία και ξεκούραση.

Έχουμε την Τετάρτη ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, αν περάσουμε στον τελικό του πρωταθλήματος θα δώσουμε και εκεί ότι έχουμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί
».

..............................

Με κορυφαίο τον Αλέξανδρο Ράπτη η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας στο Final-4 της Καλαμάτας επικρατώντας με 3-1 σετ του Ολυμπιακού.