01 Απριλίου 2023

Έστειλε τον Παναθηναϊκό στο σπίτι του (2023)

Σαν σήμερα στη 1/4/2023, στο πλαίσιο του ημιτελικού του F-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ, σε παιχνίδι που έγινε στην Καλαμάτα....

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Γεμάτο και άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη την διάρκειά του, αφού η μία δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός διαδέχονταν ο ένας τον άλλον στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 17-17.

Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή των «πρασίνων», και με σερί πόντων από τον Βαν Ντεν Ντρις και μπλοκ του Σκρεντάου πήρε προβάδισμα, 20-17. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 20-20, μ' εκείνο να πηγαίνει σε... παράταση, 24-24. Ο Δικέφαλος πήρε τρίτο σετ μπλοκ με Γιόρνα, 25-24, ωστόσο με 0-3 σερί του Παναθηναϊκού, το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 25-27, 0-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βαν Ντεν Ντρις, αλλά και το μπλοκ του. Το 9-8 έγινε γρήγορα 14-8, χάρη στα σερβίς του Γιόρνα τα οποία πίεσαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού.

Με σταθερά καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε το προβάδισμα που... έχτισε, κρατώντας τους «πράσινους» συνεχώς σε απόσταση ασφαλείας, 20-12. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, αλλά και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο τρίτο, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 6-1. Με ποικιλία στα πρόσωπα όσον αφορά τις επιθετικές επιλογές, αλλά παράλληλα και με ασταμάτητο Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα που «έχτισε» στην αρχή, 16-9.

Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους «πράσινους», οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, έχοντας σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα, 23-18. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-1 με 25-20.

Το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να παίζει για να τελειώσει το παιχνίδι, και τον Παναθηναϊκό για να παραμείνει σε αυτό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10, με τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το σημείο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 11-14.

Ο Δικέφαλος έβγαλε δύσκολες άμυνες και τρομερό πάθος, φέρνοντας το σετ στα ίσια, 18-18. Με 3-0 σερί ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα, 21-18, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-1.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 1 Απριλίου και ώρα 21:30, απέναντι στον ΟΣΦΠ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμάτας «Τέντα».

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22) σε 119'

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (7/18 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 39% άριστες), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Ράπτης 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 14% άριστες), Σκρεντάου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 29 (22/44 επ., 3 ασσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. - 22% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μούχλιας.

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 48% άριστες), Πετρέας 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 28% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/42 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 26% άριστες), Μπάσης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες)
.................................

Ο κορυφαίος του ημιτελικού, Βαν Ντεν Ντρις μίλησε μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και τη νίκη πρόκριση με 3-2 στον μεγάλο αυριανό τελικό (1/4 - 21:30) κόντρα στον Ολυμπιακό.

Όσα είπε:

«Πιέσαμε από το σερβίς μας, κλειδί ήταν και το μπλοκ άμυνα. Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα με τα ίδια ατού με τα δικά μας. Παίζουμε σαν ομάδα και αυτό είναι που μετράει για εμάς περισσότερο από όλα αυτήν την στιγμή! Στον τελικό θα υπάρξει πίεση στην υποδοχή από τα σερβίς των δύο ομάδων. Είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν πολλές δύσκολες μπάλες».

...................................

Ο αντιπρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ, Κώστας Παϊσιάδης, σχολίασε την τεράστια πρόκριση του Δικεφάλου στον τελικό του κυπέλλου, με 3-1 σετ εις βάρος του Παναθηναϊκού.

Αναλυτικά η τοποθέτηση του:

«Ελπίζουμε να ολοκληρωθεί αυτό το διήμερο με μία κούπα. Είναι μια ομάδα αποφασισμένη στα μεγάλα παιχνίδια, ήθελε το χρόνο της. Η ομάδα βγάζει το μέταλλο που πρέπει. Ελπίζουμε να κάνει ένα μεγάλο βήμα και να παίξει με τον Ολυμπιακό στον τελικό και να πάρει το Κύπελλο. Τόσο ο κόουτς, όσο κι όλη η ομάδα είναι μια γροθιά για να πετύχουν τον στόχο. Θα είναι μεγάλη βραδιά, μακάρι να πάρουμε έναν ακόμη τίτλο».