21 Οκτωβρίου 2022

Φιλικό διπλό στη Χαλκηδόνα (1989)

Σαν σήμερα στις 21/10/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι τη Χαλκηδόνα, επί της οποίας επικράτησε με 4-2...

Ο Ρομπ Γιάκομπς, έδωσε στην επανάληψη χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας, οι περισσότεροι από τους οποίους άφησαν καλές εντυπώσεις!

Το σκορ άνοιξε στο 3' ο Βουτσιάς και στο 10' ο Ανασιασιάδης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Στο 32' ο Λιθοξόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0 και με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 49' ο Τίκας με αυτογκόλ έκανε το 3-1, στο 78' ο Βουτσιάς το 4-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-2 στο 89' από τον Παντόπουλο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Αργυρόπουλος, Αλαβάντας, Λιθοξόπουλος, Μαυρέας, Παλάσκας, Πλίτσης, Βουτσιάς, Καρασαββίδης, Τουρσουνίδης, Αναστασιάδης, Όσβαλντ. Έπαιξαν ακόμη στην επανάληψη οι: Καραβασίλης, Τίκας, Μωραΐτης, Καραλίδης, Παρασκευάς.

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3 θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.

* O Στάθης Βουτσιάς που σημείωσε τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε στον Δικέφαλο τη σεζόν 1989-1990, καταγράφοντας μόλις τρεις συμμετοχές σε αγώνες πρωταθλήματος. Με τον Πανιώνιο στην Τούμπα (1-0 την 10η αγωνιστική) και με την Ξάνθη στην Τούμπα (0-1 την 33η αγωνιστική) και με τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός (ήττα με 2-0 την 32η αγωνιστική).