13 Δεκεμβρίου 2020

Καταιγιστικός ΠΑΟΚ στην επανάληψη (1995)

Σαν σήμερα στις 13/12/1995, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στον Βόλο τον Φωκικό, σε επαναληπτικό παιχνίδι του β’ γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1995-1996 …

Ο Δικέφαλος, έχοντας πάρει τη νίκη με 0-1 στο πρώτο ματς, με τον Ντράγκαν Κοκότεβιτς στον πάγκο του ντουμπλάρισε τις νίκες επικρατώντας με 5-0, σε μια αναμέτρηση στην οποία όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη και κόπηκαν μόλις 49 εισιτήρια!

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση στο πρώτο 45λεπτο είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, οι οποίες πέρασαν αναξιοποίητες και έτσι το σφύριγμα του Παπατριανταφύλλου έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός! Το σκορ άνοιξε στο 49’ ο Γιουκούδης με πέναλτι, στο 57΄ο Τουρσουνίδης σημείωσε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Νόλης το 3-0.

Στο 73’ ήταν η σειρά του Ζουμπούλη να χριστεί σκόρερ, για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0 στο 78’ από τον Δημήτρη Νόλη.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης (75’ Βολτέζος), Ζαφειρίου, Αλεξίου, Χάβος, Παναγιωτίδης, Τσαλουχίδης, Τουρσουνίδης, Αναστασιάδης (63’ Φαν Χαμ), Νόλης, Ζουμπούλης (74’ Αντώνας).

Φωκικός: Μακροδήμος, Αναγνωστόπουλος, Γαλάνης, Λίβας, Χατζημωυσιάδης, Ιωάννου (74' Κούκος), Γιαννούτσος, Ασημάκης (60' Σπυρόπουλος), Ζέρκουλης (79' Καρανάσος), Κόιτς, Ανέστης.

Στην 54η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1995-96 μετείχαν συνολικά 72 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 36 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε στον 7ο όμιλο, μαζί με τα Χανιά, τον Πιερικό, την Κόρινθο και την Κοζάνη. Η ομάδα σημείωσε 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και με 12 βαθμούς (10-0 τα γκολ!)πέρασε στην επόμενη φάση, με τα Χανιά να συγκεντρώνουν 7 βαθμούς και να προκρίνονται και αυτά.

Αναλυτικά τα παιχνίδια του Δικεφάλου στη διοργάνωση.