07 Σεπτεμβρίου 2020

Κακή εμφάνιση και ήττα στην Έδεσσα (1990)

Σαν σήμερα στις 7/9/1990, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, εκτός έδρας τον Εδεσσαϊκό …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 3-1, απογοητεύοντας με την εμφάνισή του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10’ με γκολ που σημείωσε ο Παππάς και η απάντηση για τον ΠΑΟΚ ήρθε επτά λεπτά αργότερα όταν ο Πλίτσης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Μελετλίδη.

Στην επανάληψη ο Εδεσσαϊκός έφτασε σε άλλα δύο τέρματα με τον Ζουμπούλη στο 67’ και τον Μητσόπουλο στο 80’, φτάνοντας στη νίκη με 3-1.

Εδεσσαϊκός: Τσόγκος (40' Νικολαΐδης, 60' Νεοφώτιστος), Σταφυλίδης, Κότσιφας, Λαδιάς, Μητσόπουλος, Παυλίδης (46' Χατζηλαμπρινός), Ζουμπούλης, Στόγιος, Τζούρτζος (70' Αλμαλής), Παπάς (46' Σαπουντζής).

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Παλάσκας, Μαλιούφας, Πλίτσης, Μήτογλου, Αλεξούλης, Τουρσουνίδης (66' Μυλωνάς), Στεργίου, Αναστασιάδης, Λεοντιάδης, Αντωνόπουλος (46' Λιθοξόπουλος).
Σε δηλώσεις του ο Μαγκντί Τολμπά ο οποίος απουσίαζε από το παιχνίδι αλλά είχε επιστρέψει από την πατρίδα του μαζί με τους αδερφούς Χασάν, εκείνη τη μέρα είχε δηλώσει: "Κάθε φορά που πηγαίνουμε στην Αίγυπτο έχουμε πρόβλημα με τη βίζα! Πρέπει να καταλάβουν οι φίλαθλοι ότι για την καθυστέρηση της επιστροφής μας δε φταίμε εμείς".

Για το ίδιο θέμα ο Ρομπ Γιάκομπς σχολίασε: "Είναι απαραίτητο να βρεθεί λύση με τους Αιγύπτιους γιατί αυτή η κατάσταση δε μας βοηθάει σε τίποτε".
* Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι στην Ολλανδία...

07/09/1990: Εδεσσαϊκός – ΠΑΟΚ 3-1

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39.