19 Σεπτεμβρίου 2020

Ισοπαλία με την Αλεξάνδρεια πριν την πρεμιέρα! (1984)

Σαν σήμερα στις 19/9/1984, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου την ομάδα της Αλεξάνδρειας, τέσσερις μόλις μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της περιόδου 1984-1985 …

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο του και με πολλούς αναπληρωματικούς παίκτες στη σύνθεση του αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αν μη τι άλλο ήταν ιδιαίτερα μαχητικός, έχοντας στον πάγκο του, τον Σταύρο Σαράφη!

Τα γκολ του ΠΑΟΚ τα σημείωσαν οι Μαλιούφας, Καρασαββίδης. Το σκορ άνοιξε στο 2΄ο Μαλιούφας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλεξανδρίδη, για να ισοφαρίσει στο επόμενο λεπτό η Αλεξάνδρεια με σουτ του Δαλαμπύρα, που εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνάς μας.

Στο 10' η Αλεξάνδρεια πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Δαλαμπύρα και πάλι, για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 στο 26' ο Καρασαββίδης με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 67' ο Μαλιούφας σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων και στο 76' ο ίδιος παίκτης από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Αλεξάνδρειας.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λέκκας βγήκε τετ α τετ με τον Τερζή, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τερζής, Αποστόλου, Σαχανίδης, Μπανιώτης,Σίγγας, Μαυρομάτης, Αλεξανδρίδης, Μαυροδήμος (46' Γιάντζης), Μαλιούφας, Δημόπουλος, Καρασαββίδης.

Τα φιλικά προετοιμασίας που έδωσε ο ΠΑΟΚ κατά το διάστημα της παραμονής του στην Αυστρία ...

19/09/1984: Αλεξάνδρεια – ΠΑΟΚ 2-2

* Στην αρχική εικόνα, η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο ματς πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, τη σεζόν 1984-1985 (17/2/1985).