07 Σεπτεμβρίου 2020

Νίκη με Πανσερραϊκό με 2 γκολ του Κούδα (1975)

Σαν σήμερα στις 7/9/1975, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα τον Πανσερραϊκό, σε παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της σεζόν 1976-1977 …

Ο Δικέφαλος με τον Μπράνκο Στάνκοβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε 6.000 θεατές (5.138 τα εισιτήρια) πήρε τη νίκη με 2-0, σκοράροντας με τον Γιώργο Κούδα, από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιεστική άμυνα, μη αφήνοντας πολλά περιθώρια στους επιθετικούς μας να βρουν τον δρόμο προς την εστία του, ενώ εφάρμοσαν με επιτυχία σε πολλές περιπτώσεις το τεχνητό οφ σάιντ.

Αφού χάθηκαν στο πρώτο 45λεπτο δύο καλές ευκαιρίες από τους Παρίδη και Ασλανίδη, ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Κούδας να σημειώσει το 1-0 με μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή και αφού προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ από τον Παρίδη.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κόπωσης, ο ΠΑΟΚ επέβαλε το παιχνίδι του και αν ο Ντάκοβιτς δε βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, το σκορ θα είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Στο 49’ η κεφαλιά του Σαράφη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ στο 70’ ο Κούδας έγραψε το 2-0, με το σκορ να μην αλλάζει ως τη στιγμή που ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Παρασίδη.
Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Κούδας, Σαράφης, Παρίδης, Ασλανίδης, Γκουερίνο, Αποστολίδης και από τον Πανσερραϊκό οι Ντάκοβιτς, Κατσαβάκης, Καλτσάς.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γκουερίνο, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Πέλλιος, Αναστασιάδης (53’ Καπουσούζης), Παρίδης, Σαράφης, Ασλανίδης, Κούδας, Κερμανίδης.

Πανσερραϊκός: Ντάκοβιτς, Γκανάτσιος (63’ Βάβαλης), Λυγάσης, Μπακιρτζής, Κεχαγιάς, Κατσαβάκης, Σοφιάς (66’ Βαλσαμάκης), Μπάτης, Ζιγκιρίδης, Τσίκος (85’ Καφετζής), Καλτσάς.
* Τα φιλικά προετοιμασίας του ΠΑΟΚ μέχρι την έναρξη στις 5/10 του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976 …

06/08/1975: Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ 0-2
16/08/1975: ΠΑΟΚ – Καστοριά 1-1
21/08/1975: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1
24/08/1975: ΠΑΟΚ – ΠΑΟΚ Κουφαλίων 4-0
31/08/1975: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3
03/09/1975: ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 4-0