21 Αυγούστου 2020

Φιλικό διπλό με Ίβιτς επί της Ομόνοιας (2008)

Σαν σήμερα στις 21/8/2008, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στην Κύπρο την Ομόνοια, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 2008-2009 …
Ο Δικέφαλος με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 περίπου θεατές (ανάμεσά τους και 700 φίλοι του ΠΑΟΚ), πήρε τη νίκη με 0-1, χάρη σε γκολ που σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βλάνταν Ίβιτς στο 57΄.
Ο Σάντος εφάρμοσε για μια ακόμη φορά το αγαπημένο του 4-2-3-1 και σε αυτό φαινόταν να καταλήγει μιας και το είδαμε σε όλα τα μέχρι στιγμής φιλικά της προετοιμασίας.

Το φιλμ του αγώνα

19’ Σουτ του Πλετς έξω από την περιοχή με τον Ρίζο να επεμβαίνει θετικά. Στην εξέλιξη της φάσης κίτρινη κάρτα στον Νικουλέσκου.
21’ Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο μπήκε στην μεγάλη περιοχή, όμως ανακόπηκε πριν προλάβει να γίνει απειλητικός για την εστία τους Ασπρογένους

28’ Κίτρινη κάρτα στους Βερόν – Μπανγκουρά.

35’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Κονσεϊσάο το οποίο ο Ασπρογένους απομάκρυνε σε κόρνερ.

39’ Φάουλ από τον Κλέιτον, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Ρίζου.

49’ Μαρκάρισμα του Αλαμπί πάνω στον Μπακαγιόκο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής δίνει πέναλτι, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού δίνει επιθετικό φάουλ.

54’ Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ μετά από ανατροπή του Κωνσταντινίδη.

55’ 0-1 Ο Ίβιτς εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

71’ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ρίζο να βγαίνει έξω από την περιοχή και να πετάξει τη μπάλα πλάγιο άουτ.

73’ Σουτ του Καφού η μπάλα λίγο άουτ.

Θετικές εντυπώσεις άφησε στην πρώτη του παρουσία με την φανέλα του ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία. Το σημερινό ήταν και το τελευταίο τεστ της ομάδας του Σάντος, πριν το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Τον αγώνα παρακολούθησε μεταξύ των άλλων και ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας, Δημήτρης Χριστόφιας.
Να σημειωθεί ότι πριν από το παιχνίδι η ΠΑΕ ΠΑΟΚ τίμησε τον Νικόλα Γεωργίου με τιμητική πλακέτα, την οποία παρέδωσε ο αείμνηστος Παναγιώτης Ποικιλίδης, μέλος του τότε Δ.Σ. της ΠΑΕ ΠΑΟΚ

Ομόνοια: Ασπρογένους, Αλαμπί, Ντικουμάνα, Πλετς, Νικουλέσκου, Καϊάφας, Κασέκε, Κόπιλικ, Μπανγκουρά, Κλέιτον, Γεωργίου (Μάριτς).

ΠΑΟΚ: Ρίζος, Μαλεζάς, Μάρκος Αντόνιο, Σνάουτσνερ, Αραμπατζής, Βερόν (Μπακαγιόκο 46'), Πάμπλο Γκαρσία (Κωνσταντινίδης 46'), Βιερίνια (Γεωργίου 46'), Κονσεϊσάο, Ίβιτς, Αναστασάκος.