06 Αυγούστου 2020

Φιλική πεντάρα στη Μηχανιώνα (1996)

Σαν σήμερα στις 6/8/1996, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στη Μηχανιώνα τον Ποσειδώνα …

Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας του Δικεφάλου για τη σεζόν 1996-1997, στο οποίο πήρε εύκολη νίκη με 0-5, έχοντας στον πάγκο του τον Σουηδό τεχνικό Γκίντερ Μπένγκτσον.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη, καθώς οι γηπεδούχοι κράτησαν την εστία τους ανέπαφη στα πρώτα 45 λεπτά, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του.

Το σκορ άνοιξε στο 47’ ο Καπετανόπουλος και ο ίδιος παίκτης στο 52’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα γκολ του ΠΑΟΚ.

Στη συνέχεια ο Χατζηζήσης στο 68’ και στο 72’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 0-4. Για να διαμορφωθεί το τελικό 0-5 στο 90’ από τον Γιουκούδη.

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στην επανάληψη, όταν ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Χάβος, Καπετανόπουλος, Ζαφειρίου, Τσερνίσοφ, Γιουκούδης, Χατζηζήσης, Καργιαούλι (ομογενής από τη Γεωργία), Νικολάου, Καραμεταξάς, Σοφιανόπουλος.

Tα διεθνή φιλικά του ΠΑΟΚ στη Γερμανία, κατά την περίοδο της προετοιμασίας …

02/09/1996: Άρης – ΠΑΟΚ 0-0 (45λεπτο)
02/09/1996: Ηρακλής – ΠΑΟΚ 3-0 (45λεπτο)
20/09/1996: Καστοριά – ΠΑΟΚ 1-1

* Τη σεζόν 1996-1997 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση και πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφήνοντας εκτός τον Παναθηναϊκό, η ομάδα μας συγκέντρωσε 66 βαθμούς (όσους και ο 3ος ΟΦΗ), με τέρματα 53-28. Είχε 19 νίκες, 9 ισοπαλίες και 6 ήττες.

* Στον πάγκο του Δικεφάλου βρέθηκε αρχικά ο Γκίντερ Μπένγκτσον για 10 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 3 ήττες), ακολούθησε ο Αρχοντίδης για 9 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες), για να ακολουθήσει ο Άγγελος Αναστασιάδης και ο ΠΑΟΚ να πάει τρένο στο υπόλοιπο τις σεζόν, σημειώνοντας σε 15 αγώνες, 13 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα!

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1996-1997.