21 Αυγούστου 2020

Φιλική νίκη στην Έδεσσα (1996)

Σαν σήμερα στις 21/8/1996, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας τον Εδεσσαϊκό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 1996-1997 …

Ο Δικέφαλος με τον Σουηδό τεχνικό Γκίντερ Μπένγκτσον στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 2-3, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κυρίως στην επανάληψη.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6’ ο Δημήτρης Καπετανόπουλος, για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 38’ με πέναλτι ο Κόλεφ.

Με το σκορ ισόπαλο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Αγγελάκη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με γκολ που σημείωσαν ο Γιουκούδης στο 52’ και ο Ζουμπούλης στο 56’, προηγήθηκε με 1-3.

Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στο 70’ με κεφαλιά του Γεωργόπουλου.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος (46' Μιχόπουλος), Καπετανόπουλος, Ζαφειρίου, Τσερνίσοφ, Χατζηζήσης, Γιουκούδης, Χάβος, Καργιαούλι (ομογενής από τη Γεωργία), Νικολάου, Κουμαρόπουλος, Ζουμπούλης (77' Καραμεταξάς).

Τα διεθνή φιλικά του ΠΑΟΚ στη Γερμανία, κατά την περίοδο της προετοιμασίας …

28/08/1996: Δόξα Δράμας – ΠΑΟΚ 2-0

* Τη σεζόν 1996-1997 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση και πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφήνοντας εκτός τον Παναθηναϊκό, η ομάδα μας συγκέντρωσε 66 βαθμούς (όσους και ο 3ος ΟΦΗ), με τέρματα 53-28. Είχε 19 νίκες, 9 ισοπαλίες και 6 ήττες.

* Στον πάγκο του Δικεφάλου βρέθηκε αρχικά ο Γκίντερ Μπένγκτσον για 10 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 3 ήττες), ακολούθησε ο Αρχοντίδης για 9 παιχνίδια (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες), για να ακολουθήσει ο Άγγελος Αναστασιάδης και ο ΠΑΟΚ να πάει τρένο στο υπόλοιπο τις σεζόν, σημειώνοντας σε 15 αγώνες, 13 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα!

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1996-1997.