31 Αυγούστου 2020

Με το δεξί στα Χανιά, για το Κύπελλο (1995)

Σαν σήμερα στις 31/8/1995, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τα Χανιά, σε παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1995-1996 …

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 0-2, σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Τουρσουνίδης και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1, πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Βέλλιου.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 54’ με γκολ που σημείωσε σε βάρος της ομάδας του ο Τονίνιο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Καπετανόπουλος (35’ Κουίν), Ζαφειρίου, Αλεξίου, Ζαγοράκης (69’ Χάβος), Λαγωνίδης, Τσαλουχίδης, Τουρσουνίδης, Ζουμπούλης (63’ Αναστασιάδης), Φαν Χαμ.

* Στην 54η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1995-96 μετείχαν συνολικά 72 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 36 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε στον 7ο όμιλο, μαζί με τα Χανιά, τον Πιερικό, την Κόρινθο και την Κοζάνη. Η ομάδα σημείωσε 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και με 12 βαθμούς (10-0 τα γκολ!)πέρασε στην επόμενη φάση, με τα Χανιά να συγκεντρώνουν 7 βαθμούς και να προκρίνονται και αυτά.

* Αναλυτικά τα παιχνίδια του Δικεφάλου στη διοργάνωση.