12 Αυγούστου 2020

Φιλική ήττα από τον Άρη και προβληματισμός (1993)

Σαν σήμερα στις 12/8/1993, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Άρη, σε παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της σεζόν 1993-1994, που θα ξεκινούσε επίσημα στις 20/8 με παιχνίδι πρωταθλήματος στον Βύρωνα …

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό, Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 1-2, σε μια αναμέτρηση στην οποία παρουσιάστηκε ανέτοιμος!

Το σκορ άνοιξε για τον Άρη ο Λόντσαρ στο 35’ με κεφαλιά, για να ισοφαρίσει με την έναρξη της επανάληψης ο Τζόνι Αναστασιάδης στο 47’.

Στο 79’ ο Σαμώλης έδωσε νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους κάνοντας το 1-2, με το σκορ να μην αλλάζει στα εναπομείναντα λεπτά ως τη στιγμή που ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Ζαχαριάδη.

Αναλυτικά τα φιλικά παιχνίδια του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του '93...

16/08/1993: Καβάλα – ΠΑΟΚ 0-3

* O ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες, 11 ήττες και τέρματα 45-38.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια).