06 Αυγούστου 2020

Ματσάρα στην επανάληψη με Ηρακλή (1990)

Σαν σήμερα στις 6/8/1990, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα τον Ηρακλή, λίγες μέρες μετά την επιστροφή του από την Ολλανδία όπου πραγματοποίησε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του …

Ο Δικέφαλος με τον Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2, σε μια αναμέτρηση στην οποία όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην επανάληψη!

Μετά από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και με γκολ που σημείωσε ο Γιοβάνοβιτς στο δίλεπτο 48’-49’, βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2.

Ο ΠΑΟΚ σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του και αφού αρχικά μείωσε στο 58’ με τον Λεοντιάδη, έφτασε στην ισοφάριση στο 79’, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σκαρτάδου, ένα πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο Μπίκας.

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι στην Ολλανδία ..

23/07/1990: Φίτεσε – ΠΑΟΚ 2-3
24/07/1990: Βάχεγκεμ – ΠΑΟΚ 1-2
29/07/1990: Εξελσιορ – ΠΑΟΚ 1-2
01/08/1990: Άλκμααρ – ΠΑΟΚ 3-1
04/08/1990: Ντόρντρεχτ – ΠΑΟΚ 3-6

Και η συνέχεια επί ελληνικού εδάφους ...

06/08/1990: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 2-2
08/08/1990: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-0
13/08/1990: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2
16/08/1990: ΠΑΟΚ – ΠΑΟ 1-0
19/08/1990: Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1
22/08/1990: ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 2-0

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες).

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39.

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 1990-1991.