28 Αυγούστου 2020

Πάλεψε στο ΟΑΚΑ στο φιλικό, αλλά ηττήθηκε (1985)

Σαν σήμερα στις 28/8/1985, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, ενόψει της σεζόν 1985-1986…

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο του, μπροστά σε 50.000 θεατές, γνώρισε την ήττα με 2-0, δεχόμενος και τα δύο τέρματα μετά το 70’.

Η ομάδα παρουσιάστηκε με αμυντική τακτική, έχοντας το νου της στις αντεπιθέσεις, κάποιες από τις οποίες ήταν πολύ επικίνδυνες για την άμυνα των γηπεδούχων!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο γήπεδο και στο δεκάλεπτο είχε ήδη τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με τον Σαραβάκο στο 1’, τον Μαυρίδη (κεφαλιά) στο 5’ και τον Δημόπουλο στο 10’.

Ο ΠΑΟΚ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στην άμυνα των γηπεδούχων στο 17’, όταν το σουτ του Ορφανού το σταμάτησε ο Σαργκάνης.

Τρία λεπτά αργότερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, όταν ο Πάπριτσα σούταρε, ο Σαργκάνης απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον Γιούρισιτς που βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε το απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας της αθηναϊκής ομάδας.
Στο 23’ το σουτ του Σαραβάκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μας, ενώ στο 40’ και 43’ χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Στεργιούδα σε προσπάθειες των Αντωνίου και Καραβίδα (ψαλιδάκι), ώστε να μείνει ανέπαφη η εστία μας.

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην επανάληψη όμως ούτε ο Αντωνίου στο 48’, ούτε ο Σαραβάκος στο 53’ και 60’, κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στο 66’ ο Σκαρτάδος εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Σαργκάνης απέκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλεξανδρίδης έβγαλε την κάθετη στον Πάπριτσα που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Σαργκάνη και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ο Ταράσης πρόλαβε και την απομάκρυνε!

Στο 73’ ο Αντωνίου σημείωσε το 1-0 σε μια φάση στην οποία ο επόπτης Ξηρογιάννης σήκωσε οφ σάιντ, όμως ο διαιτητής Ανδρέου πήρε τη φάση επάνω του και το μέτρησε!

Ο Σκαρτάδος διαμαρτυρήθηκε έντονα και κιτρινίστηκε, με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να τον κάνει αλλαγή περνώντας στο ματς τον Μαλιούφα, ώστε να μην τιμωρηθεί περαιτέρω για τις διαμαρτυρίες του ο Ροδίτης άσος.
Στο 82’ ένα πολύ δυνατό σουτ του Σαραβάκου μετά από μπαλιά του Ζάετς, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός: Σαργκάνης, Ταράσης, Πατσιαβούρας, Βαμβακούλας, Ζάετς, Μαυρίδης, Σαραβάκος, Αντωνίου, Καραβίδας (77’ Γεροθόδωρος), Ρότσα (88’ Κάβουρας), Δημόπουλος Χ.

ΠΑΟΚ: Στεργιούδας, Τσουρέλας, Αλαβάντας, Γιούρισιτς, Σίγγας, Σκαρτάδος (73’ Μαλιούφας), Μαυρομάτης, Πίττας (60’ Αλεξανδρίδης), Ορφανός, Βασιλάκος (60’ Κωστίκος), Πάπριτσα.
* Τα φιλικά παιχνίδια που έδωσε ο ΠΑΟΚ κατά την προετοιμασία του στην Αυστρία ...

02/08/1985: SU Vortuna Bad Leonfelden – ΠΑΟΚ 3-12
03/08/1985: Grazer AK – ΠΑΟΚ 5-3
05/08/1985: Rapid Wien – ΠΑΟΚ 3-4
08/08/1985: FC Kufstein – ΠΑΟΚ 1-2
10/08/1985: SK Jenbach – ΠΑΟΚ 0-7
11/08/1985: SpG Wattens – ΠΑΟΚ 0-3