12 Αυγούστου 2020

Ολοκλήρωσε τα φιλικά στη Γερμανία με νίκη (1983)

Σαν σήμερα στις 12/8/1983, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στην (τότε) Δυτική Γερμανία την ερασιτεχνική ομάδα, Μεσέντε …

Ο Δικέφαλος με τον Παλ Τσερνάι στον πάγκο του, πήρε τη νίκη με 6-0, απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας, που σε καμία στιγμή του παιχνιδιού δεν ήταν ανταγωνιστικός!

Το σκορ άνοιξε στο 6’ ο Βασίλης Γεωργόπουλος, το 2-0 έγινε στο 12’ από τον Κωστίκο, για να κλείσει το ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 3-0, χάρη σε γκολ του Βασιλάκου στο 34’.

Στην επανάληψη ένα γκολ του Σίγγα στο 56’ και άλλα δύο από τον Δημόπουλο στο 70’ και 85’, διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Τα φιλικά παιχνίδια που έδωσε ο ΠΑΟΚ εκείνες τις μέρες κατά την παραμονή του στην (τότε) Δυτική Γερμανία...

03/08/1983: Νεχάιμ – ΠΑΟΚ 0-1

05/08/1983: Λούτενσταντ – ΠΑΟΚ 2-2

08/08/1983: Μούστερλαντ – ΠΑΟΚ 0-2

12/08/1983: Μεσέντε – ΠΑΟΚ 0-6

* Τη σεζόν 1983-1984, ο ΠΑΟΚ με τεχνικό τον Παλ Τσερνάι, τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 11 νίκες, 13 ισοπαλίες, 6 ήττες, συγκέντρωσε 35 βαθμούς, με τέρματα 33-29...

* Εκείνη η σεζόν ήταν η τελευταία για τους Γιώργο Κούδα - Μλάντεν Φούρτουλα - Νέτο Γκουερίνο!

Στην αρχική εικόνα διακρίνονται οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1983-1984.