23 Αυγούστου 2020

Κακή εμφάνιση και ήττα στην Κατερίνη (1981)

Σαν σήμερα στις 23/8/1981, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πιερικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 1981-1982 …

O Δικέφαλος με τον Γερμανό τεχνικό Χάινς Χέερ στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 2-1, από έναν αντίπαλο που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 10’ με τον Αδαμόπουλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Παντέλη, όμως ο τελευταίος με ωραία ενέργεια αποσόβησε το γκολ.

Ο Πιερικός είχε την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να καταγράφει μόλις μια καλή στιγμή στο διάστημα αυτό, όταν στο 34’ η κεφαλιά του Κωστίκου πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βαρυτιμίδης φάνηκε να ανατρέπεται από τον Παντέλη, χωρίς ο διαιτητής Σαμψωνίδης να δείξει κάτι.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο διάστημα 46’ – 60’, και στο 55’ έφτασε στην ισοφάριση με σουτ του Βασιλάκου από δύσκολη θέση.

Στη συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε την απόδοσή της, δημιούργησε φάσεις στην περιοχή μας και αφού στο 65’ ο Παντέλης σταμάτησε το σουτ του Βαρυτιμίδη, πέντε λεπτά αργότερα ο Κοκτσίδης σέντραρε και ο Αναγνώστου με κεφαλιά σημείωσε το 2-1.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βαρυτιμίδης είχε σουτ στο δοκάρι μας, με τον ΠΑΟΚ να χάνει στο 80’ μια πολύ καλή ευκαιρία για το 2-2, όταν το σουτ του Βασιλάκου πέρασε άουτ.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Παντέλης, Γκουερίνο, Βασιλάκος, Αλαβάντας και από τον Πιερικό οι Αδαμόπουλος, Κουρουζίδης, Βαρυτιμίδκος, Μίσκος, Τερζόπουλος

Πιερικός: Βασιλειάδης, Κοκτσίδης, Τσόχας (46’ Τζιούτζιος), Βαζάκας, Κουιμτζίδης, Αναγνώστου (75’ Δεληγιάννης), Κουρουζίδης (75’ Τσιρίκας), Αδαμόπουλος, Βαρυτιμίδης, Τερζόπουλος, Μίσκος.

ΠΑΟΚ: Παντέλης, Γούναρης, Σάλαμον, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης (75’ Δημόπουλος), Γκουερίνο, Βασιλάκος, Σίγγας, Κωστίκος, Τριανταφυλλίδης (55’ Αλεξανδρίδης), Αλαβάντας.

* Αναλυτικά τα φιλικά παιχνίδια του ΠΑΟΚ...

29/07/1981: Φορτούνα - ΠΑΟΚ 2-1
01/08/1981: Λαουγκάρτνερ - ΠΑΟΚ 0-3
02/08/1981: Βεσβάιλερ - ΠΑΟΚ 2-3
04/08/1981: Νεχάιμ - ΠΑΟΚ 0-3
07/08/1981: Βισμπάντεν - ΠΑΟΚ 0-8
12/08/1981: ΠΑΟΚ – Άρης 2-2