22 Αυγούστου 2020

Νέα άνετη φιλική νίκη στην Κοζάνη (1973)

Σαν σήμερα στις 22/8/1973, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Κοζάνη, την ομώνυμη ομάδα …

Ο Δικέφαλος με τον Λες Σάνον στον πάγκο του, μπροστά σε 3.000 θεατές, πήρε τη νίκη με 2-5, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους να δείξουν κάτι θετικό.

Το σκορ άνοιξε στο 9’ ο Σαράφης μετά από μπαλιά του Αναστασιάδη, στο 25’ μετά από κόρνερ του Παρίδη και σέντρα του Λάζου ο Σαράφης έγραψε το 2-0, για να γίνει το 3-0 στο 38’ και πάλι από τον «Καίσαρα» μετά από μπαλιά του Παρίδη.

Στο 41’ ο Παρίδης με ατομική προσπάθεια σημείωσε το 4-0, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Τσαντάκη.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Αναστασιάδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 5-0 –μετά από σουτ του Ασλανίδη στο δοκάρι- και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα.

Οι γηπεδούχοι, με γκολ που σημείωσαν στο 51’ ο Δεληγιωργίδης και στο 71’ ο Λαζόγκας, μείωσαν σε 2-5 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, καθώς το πέναλτι που εκτέλεσε στο 90’ ο Γκουσγκούνης κατέληξε στο δοκάρι μας.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Παρίδης, Σαράφης και από την Κοζάνη οι Κοντοφάκας, Γκουσγκούνης.

Κοζάνη: Μίντσης (46’ Κοντοφάκας), Τουπεκτσής, Ίτσκος, Γκουσγκούνης, Αδαμόπουλος (33’ Δράμαλης), Παπαγιαννίδης, Σίμπος (65’ Καλέας), Λαζόγκας, Δεληγιωργίδης, Ποιμενίδης (46’ Μίντσης ΙΙ), Κιουρτζής (64’ Στολτίδης).

ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης (46’ Παντελίδης), Χατζηαντωνίου, Πέλλιος, Τσιλιγκιρίδης, Ιωσηφίδης (46’ Βούλγαρης), Αναστασιάδης, Ασλανίδης, Παρίδης, Σαράφης (46’ Τσακιρόπουλος), Αποστολίδης (46’ Καλλιφούλης), Λάζος (46’ Παναγής).
Αναλυτικά τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι και το φθινόπωρο του 1973 ...

05/08/1973: ΠΑΟΚ – Ηρακλής 1-0 (ΟΠΑΠ)
12/08/1973: Άρης – ΠΑΟΚ 2-3 (ΟΠΑΠ)
19/08/1973: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Βόλου 4-1 (ΟΠΑΠ)
19/08/1973: Λασσάνη – ΠΑΟΚ 1-9
21/08/1973: Καστοριά – ΠΑΟΚ 1-1
22/08/1973: Κοζάνη – ΠΑΟΚ 2-5