20 Αυγούστου 2020

Ισοπαλία στο φιλικό με τη μαχητική Κοζάνη (1972)

Σαν σήμερα στις 20/8/1972, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Κοζάνη, την ομώνυμη ομάδα …

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε διπρόσωπος στην αναμέτρηση, καθώς το πρώτο ημίχρονο ήταν κακός, στην επανάληψη όμως βελτίωσε αισθητά την εικόνα του, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έδειξε πολύ καλά στοιχεία!

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 1' με σουτ του Ποιμενίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οποίο δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Σαββουλίδης, για να ισοφαρίσει στο 27’ ο Αποστολίδης.

Στην επανάληψη ο Ποιμενίδης και πάλι νίκησε τον Στέφα αυτή τη φορά, δίνοντας νέο προβάδισμα στην Κοζάνη, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο 83’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουζουνεράκη.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Στέφας, Μαντζουράκης, Τερζανίδης και από την Κοζάνη οι Παρτόνας, Δράμαλης, Σίμπος.

Κοζάνη: Μίμτζης, Κωνσταντινίδης, Αμανατίδης, Παρτόνας, Τσιρέκας, Σίμπος, Δράμαλης, Παπαγιαννίδης, Πλιάκης (84’ Μακεδόνας), Ποιμενίδης (59’ Καλέας), Κιουρτζής (46’ Σπανίδης).

ΠΑΟΚ: Σαββουλίδης (46’ Στέφας), Γούναρης, Ιωσηφίδης, Φουντουκίδης, Παπαδόπουλος, Τερζανίδης, Σαράφης, Ασλανίδης (80’ Λάζος), Αποστολίδης, Μπέλλης (57’ Μαντζουράκης), Παρίδης (46’ Βουζουνεράκης).

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνονται οι παίκτες των δύο ομάδων μαζί με το διαιτητικό τρίο, σε μια αναμνηστική φωτογραφία.