25 Αυγούστου 2020

Πολλά λάθη και ήττα στην Τούμπα (1971)

Σαν σήμερα στις 25/8/1971, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 1971-1972, που θα άρχιζε επίσημα στις 1/9 με το παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στον Φοίνικα …

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 1-3, καθώς στο 44’ βρέθηκε να χάνει με 0-3!

Απογοητευτική η αγωνιστική παρουσία κυρίως των παικτών που αποτελούσαν την αμυντική μας γραμμή, απέναντι σε ένα αντίπαλο που παρουσιάστηκε πολύ δεμένο και καλοδουλεμένο σύνολο.

Το σκορ άνοιξε στο 8’ ο Κοντογιώργος (πρώην παίκτης μας), για να γίνει το 0-2 στο 37’ από τον Ζέρβα και το 0-3 στο 44’ από τον ίδιο παίκτη.

Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με το απίστευτο 0-3, πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Καρκατσούλη.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει στο 60’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαντζουράκη.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Μαντζουράκης, Παπαχρηστούδης και από τους φιλοξενούμενους οι Ζέρβας, Σημαντήρης, Λιαδέλης, Στεργιάδης, Σαββάλας, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

ΠΑΟΚ: Χατζηιωάννου, Γούναρης, Παπαχρηστούδης, Μπέλλης (46’ Λάζος), Παπαδόπουλος, Τερζανίδης, Σταυρίδης (34’ Πουλασιχίδης), Σαράφης, Μπαρμπούτης (57’ Βέργος), Κούδας, Μαντζουράκης.

ΑΕΛ: Σαββάλας (46’ Λιαδέλης), Κοντοκώστας, Σεϊταρίδης (46’ Λαζαρίδης), Λέλης, Σημαντήρης (68’ Κυζίρογλου), Τσάτσος (46’ Ζάχος, 81’ Αργυρούδης), Χαριτίδης, Κοντογιώργος, Ζέρβας (46’ Αργυρίου), Παγκαρλιώτας, Στεργιάδης.

* Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο, μέχρι τις αρχές του πρωταθλήματος (19/9)

03/09/1971: ΠΑΟΚ Ουνιβερσιτά Κατόλικα 4-0
05/09/1971: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 (8-7 στα πέναλτι για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ, 5η θέση)
07/09/1971: ΠΑΟΚ – Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1
09/09/1971: ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 2-0
12/09/1971: Νίκη Πολυγύρου – ΠΑΟΚ 0-2
15/09/1971: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 2-0
23/09/1971: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 3-4

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1971-1972.