17 Αυγούστου 2020

Διπλό στην Καστοριά με καλή εμφάνιση (1971)

Σαν σήμερα στις 17/8/1971, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι την Καστοριά την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 1971-1972 …

Ο Δικέφαλος μετά από πολύ καλή εμφάνιση πήρε τη νίκη με 2-3, αν και στο 15’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που σημείωσε ο Αφεντουλίδης, ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι!

Στο 39’ ο κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, ο Κούλης Αποστολίδης, έφερε το ματς στα ίσα και με το σκορ στο 1-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για τη ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Ο ΠΑΟΚ όπως παρατάχτηκε στο φιλικό παιχνίδι με την Καστοριά

Στην επανάληψη με γκολ των Αποστολίδη στο 51’ και Κούδα στο 60’, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 1-3, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ (2-3) στο 61’, με γκολ του Σιάντση.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Αποστολίδης, Κούδας, Τερζανίδης, Σταυρίδης

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου, Γούναρης, Χατζηκαπετάνης, Μπέλλης, Χατζηαντωνίου, Σαράφης, Κούδας, Τερζανίδης, Σταυρίδης, Αποστολίδης, Πουλασιχίδης.

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος (19/9)...

03/09/1971: ΠΑΟΚ Ουνιβερσιτά Κατόλικα 4-0
05/09/1971: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 (8-7 στα πέναλτι για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ, 5η θέση)
07/09/1971: ΠΑΟΚ – Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1
09/09/1971: ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 2-0
12/09/1971: Νίκη Πολυγύρου – ΠΑΟΚ 0-2
15/09/1971: ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 2-0
23/09/1971: ΠΑΟΚ – Μακεδονικός 3-4

* Στην αρχική εικόνα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Γιώργος Κούδας δέχεται ανθοδέσμη από τον Αργύρη Παύλου, πριν από την έναρξη του αγώνα. (Πηγή: Εικόνες και μνήμες του Καστοριανού ποδοσφαίρου, 1ος τόμος )