09 Ιουλίου 2020

"Άνοιξε" τα φιλικά με εξάρα (2010)

Σαν σήμερα στις 9/7/2010, ο ΠΑΟΚ φιλοδώρησε με 6 γκολ,  την ερασιτεχνική Bad Brückenau, στο πρώτο του φιλικό επί γερμανικού εδάφους ...

Ο Μάριο Μπερέτα είχε τη δυνατότητα για πρώτη φορά να δει τους παίκτες του κόντρα σε ομάδα, έστω και αν αυτή δεν ήταν μεγάλης δυναμικότητας.

O Ιταλός προπονητής είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει δύο διαφορετικά συστήματα, αφού στο πρώτο 45λεπτο ο Δικέφαλος αγωνίστηκε με 4-4-2, ενώ στην επανάληψη ο Μπερέτα παρέταξε την ομάδα με 4-4-1-1

Παραλειπόμενα πριν την έναρξη του παιχνιδιού

* "Ερυθρόλευκη" η εμφάνιση των γηπεδούχων, με μαύρα ο "Δικέφαλος", ενώ ο Μπρούνο Τσιρίλο ήταν ο αρχηγός του ΠΑΟΚ.

Η τοποθέτηση του περιβραχιόνιου στο μπράτσο του Ιταλού αμυντικού ήταν μόνο για εκείνο το φιλικό καθώς δεν είχαν οριστεί ακόμα οι τρεις αρχηγοί της ομάδας.

Ο Μάριο Μπερέτα παρέταξε τον Δικέφαλο με 4-4-2 και με αμυντικά χαφ τους Βιτόλο- Σορλέν
* Και οι τρεις Έλληνες διεθνείς (Μαλεζάς, Χαλκιάς, Σαλπιγγίδης) βρέθηκαν στο γήπεδο και παρακολούθησαν τους συμπαίκτες τους. Δίπλα τους και ο Λίνο με τον Κριστιάνο

* Λίγος ο κόσμος στο γήπεδο κυρίως λόγω της ζέστης που επικρατούσε στην περιοχή. Περίπου 80 οπαδοί του ΠΑΟΚ στην κερκίδα έκαναν αισθητή την παρουσία τους σε ένα γήπεδο που βρίσκεται πολύ κοντά στις εγκαταστάσεις όπου προπονούνταν ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε με δύο διαφορετικές 11άδες σε κάθε ημίχρονο, για το πρώτο ο Ιταλός επέλεξε τους παρακάτω:

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σκέμπης, Γεωργίου, Τσιρίλο, Ζουέλα, Σορλέν, Βιτόλο, Αθανασιάδης, Κουτσιανικούλης, Μουσλίμοβιτς, Φιλομένο

Θυμηθείτε το φιλμ του αγώνα

4': Ευκαιρία με τον Μουσλίμοβιτς, η μπάλα κόβεται τελευταία στιγμή σε κόρνερ

7': Γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς (κεφαλιά) μετά από σέντρα του Αθανασιάδη, 1-0 για τον "Δικέφαλο" μετά από πολύ καλό συνδυασμό.

11': Ευκαιρία για την Μπρουκενάου μετά από λάθος συνεννόηση των Ζουέλα και Σκέμπη. Το σουτ του Γερμανού επιθετικού απέκρουσε ο Κρέσιτς

16': Σουτ του Σκέμπη μετά από συνδυασμό του με τον Βιτόλο, η μπάλα περνάει άουτ
21': Δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ από τον Μουσλίμοβιτς και πάλι με διαγώνιο σουτ μετά από ωραία πάσα του Φιλομένο (2-0)

Ο ΠΑΟΚ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που είναι ερασιτεχνική και δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο μέχρι τώρα. Ο Μπερέτα με φωνές κατευθύνει συνέχεια τους παίκτες του.

27': Ευκαιρία χαμένη από τον Μουσλίμοβιτς. Το σουτ του Βόσνιου το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Μπαντ Μπρουκενάου σε κόρνερ

28': Σουτ του Βιτόλο δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα

30': Μεγάλη ευκαιρία με τον Φιλομένο, να αστοχεί από πολύ καλή θέση

31': Και πάλι ο Γερμανός τερματοφύλακας αποσωβεί το τρίτο γκολ του Μούσλι αποκρούοντας την κεφαλιά του φορ της ομάδας μας

33': Γκολ για την ομάδα μας με τον Αθανασιάδη, μετά από πάσα του Φιλομένο (3-0)

40':μπάλα περνάει άουτ

41': Γκολ ο Φιλομένο (4-0) με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη

Λήξη ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπερέτα κατέβασε μια τελείως διαφορετική 11άδα με τους Γερμανούς να έχουν κάνει μια μόνο αλλαγή

ΠΑΟΚ: Γλύκος (Κουτζαβασίλης 65΄) , Σνάουτσνερ , Πετρίσεβιτς , Σαβίνι, Μπαλάφας , Γκαρσία, Φωτάκης , Βιεϊρίνια, Μίλιεβιτς, Ίβιτς, Παπάζογλου

51': Γκολ για τον Παπάζογλου που χρίζεται σκόρερ, μετά από έξυπνη πάσα του Φωτάκη (5-0)

55': Γκολ και πάλι για τον Παπάζογλου που πήρε το ριμπάουντ μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα (6-0)
58': Εκπληκτικό σουτ του Σαβίνι απέκρουσε και πάλι δύσκολα ο τερματοφύλακας

59': Κίτρινη κάρτα στον Πετρίσεβιτς . Και μια ο λόγος για τον νεαρό Μαυροβούνιο να πούμε ότι παίζει σε 2 θέσεις της άμυνας αλλά και σαν αμυντικό χαφ !

61': Κίτρινη κάρτα και για τη γερμανική ομάδα για μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Βιεϊρίνια

62': Επικίνδυνο μακρινό σουτ του Φωτάκη, η μπάλα λίγο άουτ

Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί. Ο προπονητής της γερμανικής ομάδας έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές μήπως και συμμαζέψει την κατάσταση. Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ με τον Κουτζαβασίλη να παίρνει τη θέση του Γλύκου

66': Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια για δυνατό τάκλιν!
Ο ΠΑΟΚ έχει κατεβάσει ταχύτητα εδώ και κανένα 10λεπτο, αλλά πριν λίγο ο Παπάζογλου κόντεψε να σημειώσει χατ τρικ. Η κεφαλιά του όμως απομακρύνθηκε λίγο πριν περάσει τη γραμμή της εστίας. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Μίλιεβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

82': Φοβερό σουτ του Βιεϊρίνια η μπάλα όμως τράνταξε το δοκάρι του Γερμανού τερματοφύλακα, ξεσηκώνοντας τους οπαδούς της ομάδας που βρίσκονται στο γήπεδο.

84': Μακρινό σουτ του Φωτάκη, η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ.

87': Διαδοχικά κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που περνάνε ανεκμετάλλευτα.