19 Δεκεμβρίου 2019

Έμειναν στο μηδέν ΠΑΟΚ και ΟΦΗ (2002)

Σαν σήμερα στις 19/12/2002, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον ΟΦΗ, σε παιχνίδι του γ’ γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 2002-2003 …

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο, σε μια σεζόν στην οποία σήκωσε το τρόπαιο επικρατώντας στον τελικό του Άρη με 1-0, είχε ήδη αποκλείσει το Λεωνίδιο και τον Ολυμπιακό Βόλο στις προηγούμενες φάσεις του θεσμού.

Στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ που έγινε σαν σήμερα, οι δύο ομάδες έμειναν στη λευκή ισοπαλία, με τους Κρητικούς να αποκτούν –θεωρητικά- πλεονέκτημα για την πρόκριση, κάτι όμως που δεν επιβεβαιώθηκε στην πράξη!

Λίγες οι καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, σε μια αναμέτρηση που έγινε κεκλεισμένων των θυρών και τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες με τους Σοάρες και Μπελεβώνη, ενώ ένα σουτ του Γεωργιάδη από το ύψος του πέναλτι, κόντραρε την τελευταία στιγμή ο Κώτσιος βγάζοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, όμως ο ΟΦΗ σε μία ξαφνική αντεπίθεση βρέθηκε κοντά στο γκολ. Ήταν το 52ο λεπτό, όταν ο Κιάσσος σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Τοχούρογλου έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έχασε επίσης δύο καλές ευκαιρίες με τον Γεωργιάδη και τον Οκκά, στο πρώτο 15λεπτο, όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Αμπονσά, Χασιώτης (46 Νάστος), Καφές, Κουτσόπουλος, Κούτσης, Φουτσίνι (62 Μάρκος), Οκκάς, Καραδήμος (65 Κουκιέλκα), Γεωργιάδης, Γιασεμή.

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Κώτσιος, Αδάμος, Μοσχογιάννης, Αναστασιάδης (65 Σαπουντζής), Μπελεβώνης (85 Δερμιτζάκης), Σταυρακάκης, Κιάσσος, Ρουμπάκης, Σολίς, Σοάρες (63 Ιορδανίδης).

Αναλυτικά ο δρόμος για τον τελικό (στα μπλε links λεπτομέρειες):

Α΄φάση:

12/08/2002: Λεωνίδιο - ΠΑΟΚ 0-1 (39' Καφές)

04/09/2002: ΠΑΟΚ -Λεωνίδιο 0-0

Β' φάση

23/10/2002: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (33' Σαλπιγγίδης, 85' Φρούσος)

06/11/2002: Ολυμπιακός Βόλου - ΠΑΟΚ 0-0

Γ' φάση

19/12/2002: ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 0-0

08/01/2003: ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1 (23' Σοάρες - 61' Σαλπιγγίδης)

Στη συνέχεια η κληρωτίδα έφερε μπροστά μας τον Ολυμπιακό. Η πρόκριση κρίθηκε σε διπλά ματς.

26/02/2003: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1 (10' Γεωργιάδης, 31' Μάρκος, 86' Οκκάς - 44' Γιαννακόπουλος με πέναλτι που είδε μόνο ο Τσαγκαράκης)

12/03/2003: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-2 στη Ριζούπολη (30' Γεωργιάδης, 32' Οκκάς - 76' Χούτος)

Ο Δικέφαλος ήταν πλέον στους τέσσερις της διοργάνωσης και ο ενθουσιασμός του κόσμου είχε περιθωριοποιήσει την γκρίνια των τελευταίων μηνών, καθώς γνώριζε πως ο τελικός θα γινόταν για πρώτη φορά στη ιστορία του θεσμού στο κάστρο της Τούμπας, κάτι που σήμαινε πάρα πολλά...

Στην τετράδα μαζί μας, είχαν προκριθεί επίσης η ΑΕΚ, το Αιγάλεω και ο αιώνια κυπελλούχος συμπολίτης. Τα ζευγάρια που προέκυψαν ήταν ΑΕΚ - ΠΑΟΚ και Αιγάλεω - Αρης (πάλι στα δύσκολα!).

23/04/2003: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 0-1 (40΄ Γιασεμάκης)

07/05/2003: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-1 (8' Μαλαδένης - 88΄Οκκάς)

Τελικός, 17/05/2003: ΠΑΟΚ - Άρης 1-0