21 Δεκεμβρίου 2019

Διέλυσε τον Λεβαδειακό και προκρίθηκε (1977)

Σαν σήμερα στις 21/12/1977, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Λεβαδειακό τον οποίον διέλυσε με 6-1, σε παιχνίδι του α’ γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1977-1978 …

Ο Δικέφαλος με τον Δημήτρη Καλογιάννη στον πάγκο του, μπροστά σε ελάχιστους θεατές (μόλις 673 τα εισιτήρια), πήρε μια εντυπωσιακή σε έκταση νίκη, κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού! Άλλωστε το τελικό σκορ τα λέει όλα!

Οι φιλοξενούμενοι δικαιολόγησαν την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο μόνο στον πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, όταν και είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Τσικέτα και Τσαγκαλάκη στο 2’ και 15’ αντίστοιχα, με τον Μλάντεν να φωνάζει παρών.

Το σκορ άνοιξε στο 20’ όταν μετά από σέντρα του Παθιακάκη ο Ορφανός με κεφαλιά σημείωσε το 1-0, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Στο 37’ ο Ιωσηφίδης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Κωστίκος υποδέχτηκε την μπάλα και με απευθείας σουτ έγραψε το 2-0.

Στο 45’ ο Κούδας πιεζόμενος από τον Δημάνη σέντραρε, ο Ορφανός πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε ενστικτωδώς και ο Κερμανίδης από δύσκολη θέση με βολίδα ξετίναξε τα δίχτυα του Αγγελίνα!
Με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 3-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Σαραλιώτη.

Στην επανάληψη με την παρουσία του Δαμανάκη και το αγωνιστικό ανέβασμα του Κούδα, η ομάδα είχε ένα εξαιρετικό 20λεπτο.

Στο 54’ ο Ιωσηφίδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, αυτός με ένα ξερό σουτ έκανε το 4-0.

Στο 78’ ο Ορφανός μετά από μπαλιά του Κούδα πέτυχε το 5-0, ο Μαργαρίτης μείωσε σε 5-1 με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Φουντουκίδη και να αλλάζει πορεία ξεγελώντας τον Φούρτουλα, για να διαμορφωθεί το τελικό 6-1 στο 90’ από τον Κωστίκο.

Στο 58’ και στο 60’ ο Ορφανός από πλεονεκτική θέση έχασε μοναδικές ευκαιρίες πλασάροντας άουτ από πλεονεκτικές θέσεις…

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Κούδας, Μίχης, Δαμανάκης, Ορφανός και από την ομάδα της Λιβαδειάς οι Οικονόμου, Τσαγκαλάκης, Τσικέτας.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Μίχης, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης, Πέλλιος, Παθιακάκης (46’ Δαμανάκης), Κερμανίδης (46’ Γκουερίνο), Σαράφης, Κωστίκος, Κούδας, Ορφανός.

Λεβαδειακός: Αγγελίνας, Δημάνης, Τσαγκαλάκης (84’ Καραχάλιος), Παλαιολόγος, Μαρτιναίος, Οικονόμου, Κολοβός (46’ Μπέλλος), Λούλος, Μαργαρίτης, Κόλλιας, Τσικέτας.