01 Νοεμβρίου 2019

Φιλική νίκη με τους Πόντιους Βέροιας (1989)

Σαν σήμερα στις 1/11/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι τους Πόντιους Βέροιας και ενώ το πρωτάθλημα της περιόδου 1989-1990 ήταν σε πλήρη εξέλιξη, καθώς είχαν ήδη παιχτεί οι πρώτες επτά αγωνιστικές του …

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό  Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, έχοντας στη σύνθεσή του και αναπληρωματικούς παίκτες, πήρε τη νίκη με 0-4.

Δύο γκολ του Βουτσιά και άλλα δύο του Τέλη Καρασαββίδη, έδωσαν στην ομάδα τη νίκη, χωρίς πάντως η απόδοσή της να θέλξει όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, για τους Πόντιους στο 8' ο Παλάσκας και για τον ΠΑΟΚ στο 28' ο Σμολ. Εντυπωσιακή η εμφάνιση του Μαγκντί στο 2ο ημίχρονο, όταν και μπήκε στη θέση του Αλεξούλη.

Κορυφαίοι από πλευράς Δικεφάλου οι Μαλιούφας, Λαγωνίδης, Μαγκντί, Τουρσουνίδης, Σμολ, Καρασαββίδης

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τερζής, Λιθοξόπουλος, Μαυρέας (46' Καραγεωργίου), Παλάσκας, Μαλιούφας (46' Λαγωνίδης), Αλεξούλης (46' Μαγκντί), Τουρσουνίδης, Όσβαλντ, Σμολ, Καρασαββίδης, Βουτσιάς.

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3 θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.

* O Στάθης Βουτσιάς που σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ του ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε στον Δικέφαλο τη σεζόν 1989-1990, καταγράφοντας μόλις τρεις συμμετοχές σε αγώνες πρωταθλήματος. Με τον Πανιώνιο στην Τούμπα (1-0 την 10η αγωνιστική) και με την Ξάνθη στην Τούμπα (0-1 την 33η αγωνιστική) και με τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός (ήττα με 2-0 την 32η αγωνιστική).