28 Αυγούστου 2019

Ήττα από τον Άρη σε φιλικό στο Συντριβάνι (1956)

Σαν σήμερα στις 28/8/1956, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σε φιλικό παιχνίδι τον Άρη, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 1956-1957 …

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βάλτερ Πφέφρερ στον πάγκο του, γνώρισε την ήττα με 0-2, πληρώνοντας την κακή αγωνιστική του εικόνα στο α’ ημίχρονο!

Το σκορ άνοιξε στο 27’ ο Μπαλτατζής εκμεταλλευόμενος μεγάλο λάθος του Κεμανίδη, για να γίνει το 0-2 με την έναρξη της επανάληψης με κεφαλιά του Σισμανίδη μετά από σέντρα του Μπαλτατζή.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο υπόλοιπο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου να φτάσει στη μείωση του σκορ ώστε να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς οι παίκτες μας να τα καταφέρουν.

ΠΑΟΚ: Μισαηλίδης, Κεμανίδης, Χασιώτης, Καλογιάννης, Τσίντογλου, Γερούδης, Λέανδρος, Γεντζής, Κουιρουκίδης, Καλλιοντζής, Χαβανίδης (Γιαννέλος).

Άρης: Γκαντίνας (Αχπαρίδης), Νανάκος, Ποζάνης, Καρράς, Κεμαλίδης, Παναγούλιας, Μπαλτατζής (Κοτζαμπασίδης), Σισμανίδης, Ζωίδης, Καλλιοτζής, Παπουτσόπουλος.