16 Μαΐου 2019

Φιλική ισοπαλία με την Γκρατς (1951)

Σαν σήμερα στις 16/5/1951, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι σε φιλικό παιχνίδι, την Αυστριακή Γκρατς ...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βίλλυ Σέβτσικ στον πάγκο του, μπροστά σε δέκα χιλιάδες θεατές αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο ημίωρο να χάνει με 0-2.

Η Γκρατς προηγήθηκε στο σκορ στο 15' με τον Γκρο και στο 39' σημείωσε το 0-2 με σκόρερ τον Ντέιμσερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιεντζής μείωσε σε 1-2 και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Αποστόλου.

Στο 84' ο Τζινόπουλος πέτυχε με σουτ το 2-2, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από συνεχείς εναλλαγές φάσεων μπροστά στις δύο εστίες, με τους τερματοφύλακες να αναδεικνύονται σε μορφές της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο αρχηγός της Γκρατς, Μπλουμ, έδωσε συγχαρητήρια στον Τζινόπουλο, τον οποίο χαρακτήρισε σαν τον καλύτερο Θεσσαλονικέα ποδοσφαιριστή!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Λύκαρης, Αρβανίτης, Καραλής, Ψωμάς (Γκόγκος), Γκολέμας, Μουρατίδης , Γιεντζής, Κουιρ0υκίδης, Τζινόπουλος, Πατάκας, Τρυφωνίδης (Χριστοδούλου).