01 Ιανουαρίου 2019

Ποδαρικό με φιλική νίκη το 1935!

Σαν σήμερα στις 1/1/1935, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Σιντριβάνι σε φιλικό παιχνίδι τον Ηρακλή, στην ανατολή του μακρινού 1935 ...

Ο Δικέφαλος ήταν η ομάδα που πήρε τη νίκη με 3-1, αν και βρέθηκε στο 16'πίσω στο σκορ, με γκολ που σημείωσε ο Χαριστού.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες μας κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην ισοφάριση στο 40' με τον Κώστα Καλογιάννη.

Με το σκορ να είναι στο 1-1, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όταν ακούστηκε το σφύριγμα του διαιτητή Καλτέκη.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50', ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Καλογιάννη και πάλι, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 στο 65' με γκολ του Ιωαννίδη.

Με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Σωτηριάδης, Αναστασιάδης, Μοσχίδης, Πανίδης, Κωνσταντινίδης Κ., Καβουρματζής, Ιωαννίδης, Καλογιάννης, Κωνσταντινίδης Αθ., Κοντόπουλος, Ανδρεάδης, Βασιλειάδης.

* Στην αρχική εικόνα διακρίνεται στα δεξιά το παλιό μας γήπεδο στο Σιντριβάνι, ένα γήπεδο που άρχισε να χρησιμοποιείται επίσημα τον Ιούνη του 1932...