01 Νοεμβρίου 2018

Ήττα στα Άνω Λιόσια από την ΑΕΚ (2003)

Σαν σήμερα στις 1/11/2003, ημέρα Σάββατο, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ, σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2003-2004...

Ο Δικέφαλος του Βορρά με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, σε μια αναμέτρηση που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Άνω Λιοσίων μπροστά σε μόλις 4.000 θεατές (2.134 τα εισιτήρια), γνώρισε την ήττα με 3-1, μετά από κακή εμφάνιση, μια από τις λίγες τέτοιες εκείνη τη σεζόν!
Δυναμικό παρόν έδωσαν στο πέταλο του γηπέδου περίπου 800 οπαδοί του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν δίπλα στην ομάδα, προσπαθώντας να της δώσουν ώθηση για τη νίκη!

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σαλπιγγίδης από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα, ο Καραδήμος πλάσαρε, αλλά ο Μιχαηλίδης ενστικτωδώς απέκρουσε! Το σκορ άνοιξε στο 16' ο Λυμπερόπουλος μετά από ολέθριο λάθος του Ατματσίδη.
Στο 20΄το σουτ του Γιασεμάκη στην κίνηση πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της ΑΕΚ, άουτ, για να γίνει το 2-0 στο 60' από τον Οκκά με ατομική προσπάθεια (δεν πανηγύρισε το γκολ).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 83΄με μονοκόμματο σουτ του Σαλπιγγίδη (αρχική εικόνα), ενώ νωρίτερα ο διαιτητής Ευθυμιάδης δεν έδωσε πέναλτι υπέρ μας σε ανατροπή του Γιασεμάκη από τον Μιχαηλίδη!

Πέναλτι ζήτησε και η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο, όταν οι γηπεδούχοι ισχυρίσθηκαν ότι ο Ουντέζε ανέτρεψε τον Οκκά. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό από τον Λάκη με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

ΑΕΚ: Μιχαηλίδης, Κάππος, Μόρας, Κωστένογλου, Γεωργέας, Ζαγοράκης, Κατσουράνης, Ρούσεφ, Κωνσταντινίδης (76' Λάκης), Οκκάς (90' Ναλιτζής), Λυμπερόπουλος (84' Τσάρτας).

ΠΑΟΚ: Ατματσίδης, Κουτσόπουλος, Χασιώτης (48' Χασιώτης), Ουντέζε, Βόκολος, Χάγκαν, Καραδήμος (77' Βαγγελής), Κούτσης, Ζαβαντίας (83' Γιαννιτσανάκης), Σαλπιγγίδης, Γιασεμάκης.

* O ΠΑΟΚ τη σεζόν 2003-2004 τερμάτισε στην 3η θέση με 60 βαθμούς και τέρματα 47-27. Στα 30 ματς που έδωσε για το πρωτάθλημα, σημείωσε 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες, έχοντας τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του.
* Στην παραπάνω εικόνα το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 2003-2004.