01 Νοεμβρίου 2018

Ισόπαλος 2-2 σε συναρπαστικό ματς (1997)

Σαν σήμερα στις 1/11/1997, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ηρακλή σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1997-1998 ...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε περισσότερους από 10.000 θεατές (9.007 τα εισιτήρια), αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2, σε παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη…

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Κωνσταντίνου με σουτ, μετά από ολιγωρία της άμυνάς μας σε σέντρα του Σαπάνη από τα δεξιά, με τον Κύπριο επιθετικό να σημειώνει τα πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα!
Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 29ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φραντζέσκου, ενώ νωρίτερα το φάουλ του ίδιου παίκτη, σταμάτησε στο δοκάρι του Καρκαμάνη!
Στο 61ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με κοντινό σουτ του Ολιβάρες, μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ηρακλή, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο 86ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Κωνσταντίνου.

Ο διαιτητής Καλαθενός, απέβαλε στο 68’ τον Μαραγκό δείχνοντάς του τη 2η κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Στολτίδης στο 84ο λεπτό!

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Μιχόπουλος, Ολιβάρες, Κολομπούρδας, Τασιόπουλος, Βελής, Μαραγκός, Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης (84’ Καφές), Φραντζέσκος (68’ Ζαφειρίου), Νάγκμπε, Κομίνχες (56’ Ζουμπούλης).

Ηρακλής (Παράσχος): Καρκαμάνης, Κυριαζής, Σέμος (69’ Χριστοδούλου), Ξενίδης (80’ Ζιάγκας), Τσούμπα, Γκώνιας (54’ Ξανθόπουλος), Γιοβάνοβιτς, Κωστής, Στολτίδης, Κωνσταντίνου, Σαπάνης.
* Τη σεζόν 1997-1998 o ΠΑΟΚ με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του (όπως και στο μισό της προηγούμενης σεζόν), τερμάτισε στην 4η θέση με 70 βαθμούς, έχοντας σε 34 ματς, 21 νίκες - 7 ήττες - 6 ισοπαλίες και τέρματα 74-41.