07 Νοεμβρίου 2018

Νίκησε τον ΟΦΗ με Λούχοβι - Χάβο! (1993)

Σαν σήμερα στις 7/11/1993, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον ΟΦΗ, σε παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1993-1994 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 4.000 θεατές (3.365 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 2-1, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσαν στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Μίλαν Λούχοβι και ο Μάκης Χάβος.

Το σκορ άνοιξε ο Σλοβάκος επιθετικό μας στο 7ο λεπτό με κεφαλιά και στο 19' έγραψε το 2-0 ο Χάβος, δίνοντας από πολύ νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ.

Ο ΟΦΗ μείωσε στο 48' με κεφαλιά του Τσιφούτη, αλλά η αντίδραση της κρητικής ομάδας δεν είχε συνέχεια, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τελικά την πολύτιμη νίκη!

Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο διαιτητής Μπάζας απέβαλε τους Παναγιωτίδη (απευθείας κόκκινη) και Λούπου (2η κίτρινη), αφήνοντας τις ομάδες με «10».

ΠΑΟΚ:
Μιχόπουλος, Αλεξίου, Καπετανόπουλος (69' Οικονομίδης), Μαλιούφας, Παναγιωτίδης, Χάβος, Λαγωνίδης, Ζαγοράκης, Αναστασιάδης, Γιουκούδης (&5' Πλίτσης), Λούχοβι.

ΟΦΗ: Χανιωτάκης, Μουστακίδης, Παπαδόπουλος, Πατεμτζής, Βάβουλας, Λούπου, Μαρινάκης (40' Τσιφούτης), Πουρσανίδης, Σαμαράς (70' Αναστασιάδης), Τζουγκάνοβιτς, Μαχλάς.

* Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες και 11 ήττες και τέρματα 45-38.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια).

* Στην παρακάτω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1993-1994.