15 Οκτωβρίου 2018

Διπλό στον Πειραιά με Σκαρτάδο (1989)

Σαν σήμερα στις 15/10/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Εθνικό Πειραιώς σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1989-1990 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ολλανδό τεχνικό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του, μπροστά σε 7.500 θεατές (6.844 τα εισιτήρια), πήρε την πολύτιμη νίκη με 0-1, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Γιώργος Σκαρτάδος στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το γκολ του Γιώργου Σκαρτάδου αποδείχτηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ και η ομάδα μας μετά το κακό ξεκίνημα (1-1 με ΑΕΚ στην Τούμπα και ήττα 2-0 στη Ριζούπολη), τρέχοντας σερί τριών νικών (2-1 με Απόλλωνα Πόντου και Λεβαδειακό καθώς και το διπλό επί του Εθνικού), πλασαρίστηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Εθνικός: Καραγιώργος, Αντωνόπουλος, Χαλκίδης, Γεωργάρας (21' Πουρπουτίδης), Λυρής, Μανωλάς Ν., Τσιπλάκης, Χοϊνάτσκι, Κοτίδης, Ξάνθης, Τσιαλαφούτας (46' Μέλης).

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Καραγεωργίου, Μαλιούφας, Μήτογλου (754' Όσβαλντ), Μητσιμπόνας, Παλάσκας (65' Μαυρέας), Αλεξούλης, Λαγωνίδης, Σκαρτάδος, Τολμπά, Μπορμπόκης.

Δηλώσεις προπονητών:

Γιάκομπς: "Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε στόχο να παίξουμε κοντρόλ ποδόσφαιρο. Στην επανάληψη ζήτησα από τους παίκτες μου να ρισκάρουν στην επίθεση! Η ομάδα έπαιξε οργανωμένα και οι παίκτες κράτησαν τις θέσεις τους"

Πάκερτ: "Όποιος πετύχαινε πρώτο το γκολ θα κέρδιζε και το παιχνίδι. Εμείς χάσαμε το κέντρο με την έξοδο του Γεωργάρα, ενώ υστέρησαν και ορισμένα ατού της ομάδας μας".

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3
η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην παραπάνω photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.