05 Μαρτίου 2018

Ισόπαλος με Καλαμαριά στην ... Καβάλα! (1989)

Σαν σήμερα στις 5/3/1989, o ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην "Καβάλα" τον Απόλλωνα Πόντου, σε παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1988-1989 ...
Ο Δικέφαλος με τον … Νίκο Αλέφαντο στον πάγκο του (ας όψονται αυτοί που τον έφεραν στην Τούμπα), αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την Καλαμαριά, εκτίοντας ποινή αποκλεισμού της έδρας μας.

Μετά από ένα ισόπαλο χωρίς τέρματα, μέτριο πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 64ο λεπτό με γκολ που σημείωσε ο Βέλλιος. Η απάντηση ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, στο 72’, με τον Τσουρέλα να ισοφαρίζει, χωρίς όμως ο Δικέφαλος να καταφέρει να φτάσει στην ανατροπή.
Στο 87' αποβλήθηκε ο Πασχάλης Σερέτης, ο οποίος εκείνη τη σεζόν αγωνιζόταν με τη φανέλα του Απόλλωνα Πόντου, μετά το πέρασμά του από τον ΠΑΟΚ το διάστημα 1987-1989, στο οποίο κατέγραψε 15 συμμετοχές σε παιχνίδια πρωταθλήματος.

Το τελευταίο σφύριγμα του … Περικλή Βασιλάκη, βρήκε την ομάδα να μένει στο 1-1, φέρνοντας την 3η σερί ισοπαλία της μετά το 0-0 με τον ΟΦΗ στην Τούμπα (20/2) και το ίδιο σκορ στη Νέα Σμύρνη (26/2).

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Μαυρέας (31' Τσουρέλας), Μήτογλου, Αλαβάντας, Γιάγκος, Καραγεωργίου, Ανστασιάδης, Λαγωνίδης (65' Λεοντιάδης), Σμολ, Όσβαλντ, Καρασαββίδης.

Απόλλων Πόντου: Ντιμιτρόφσκι, Βαζάκας, Τραϊανόπουλος, Ιωαννίδης, Τομπουλίδης, Κάρντος, Βέλλιος, Σεμερτζίδης (51' Νόλης), Σερέτης, Τσέκος (77' Χατζηιωαννίδης), Τσολερίδης.
* Ο ΠΑΟΚ αν και είχε καλό ξεκίνημα εκείνη τη χρονιά, ειδικά το διπλό στον Ολυμπιακό έφερε ενθουσιασμό στον κόσμο, δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, καθώς τερμάτισε 8ος με 32 βαθμούς, έχοντας 11 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες και τέρματα 34-30.

* Στον πάγκο του Δικεφάλου βρέθηκε τη σεζόν 1988-1989 ο Ρίνους Ίσραελ για 16 παιχνίδια (8 νίκες - 3 ισοπαλίες - 5 ήττες), τον διαδέχτηκε ο ... Αλέφαντος για 11 ματς (3 νίκες - 5 ισοπαλίες - 3 ήττες) και η χρονιά ολοκληρώθηκε με τον Σαράφη (2 ισοπαλίες - 1 ήττα), που κάθισε στον πάγκο μας τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές...
* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1988-1989. Διακρίνοντα (όρθιοι από αριστερά): Μαυρέας, Φερνάντο, Γκιτσιούδης, Μήτογλου, Σμολ. Καθιστοί: Καραγεωργίου, Μπορμπόκης, Σκαρτάδος, Αλεξανδρίδης, Μαλιούφας, Λαγωνίδης.