06 Μαρτίου 2020

Νίκη και πρόκριση επί του Ηρακλή (1949)

Σαν σήμερα στις 6/3/1949, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο Σιντριβάνι τον Ηρακλή, σε παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1948-1949 …

Ο Δικέφαλος έχοντας αποκλείσει νωρίτερα τον Ολυμπιακό Βόλου (0-2 στις 12/2/1949), με τον Κώστα Δεληγιώργη στον πάγκο του, μπροστά σε 10.000 θεατές, πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας έχει κάτω από αντίξοες συνθήκες, καθώς εκείνη τη μέρα έπνεε στη Θεσσαλονίκη ισχυρός άνεμος, ένα γεγονός που επηρέασε την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο Ηρακλής είχε τη φλύαρη υπεροχή, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 42’ και ο Χατζηαντωνίου στο 45’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σεραφείδης με κεφαλιά.

ΠΑΟΚ: Σαμαράς, Πατάκας, Αρβανίτης, Κουντής, Μουρατίδης, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Κωνσταντινίδης, Παπαδάκης, Χατζηαντωνίου.

Ηρακλής: Καραπατής, Καρπόζηλος, Νικολάου, Σαχίνης, Σιδηρόπουλος, Τσαλδάρης, Λάμπρου, Γαβριηλίδης, Σεραφείδης, Μπάγιος, Πασσάς.