08 Οκτωβρίου 2019

Ματσάρα και 3-3 με τον Ηρακλή (1933)

Σαν σήμερα στις 8/10/1933, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας τον Ηρακλή, με τον οποίον αναδείχτηκε ισόπαλος 3-3…

Ο Δικέφαλος σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του τουρνουά που είχε την επωνυμία, "Κύπελλο Απογευματινής", βρέθηκε πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης να χάνει με 3-0 (!), αλλά στη συνέχεια βρήκε τη δύναμη να ανταποδώσει τα γκολ και να φτάσει στην ισοφάριση.

Το σκορ άνοιξε για τον Ηρακλή ο στο 5’ ο Χαριστού, για να γίνει το 2-0 από τον Κόλλια με κεφαλιά στο 10’ και το 3-0 από τον Χατζητσίρο στο 14’, μια εξέλιξη που ασφαλώς κανείς δεν περίμενε!

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 26’ με τον Αναστασιάδη και δώδεκα λεπτά αργότερα ξαναμπήκε στο ματς, με τον Ασκεπίδη να σημειώνει το 3-2.

Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τον διαιτητή Λεονταρίδη, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια ΄για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Ηρακλή να προηγείται με 3-2, αλλά ο ΠΑΟΚ να δείχνει ικανός να γυρίσει το αποτέλεσμα!

Στο 57’ ο Ετιέν πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, όμως η ομάδα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή, καθώς το 3-3 παρέμεινε ως το τέλος του παιχνιδιού!

Όπως γίνεται αντιληπτό ήταν μια αναμέτρηση η οποία παρά τον φιλικό της χαρακτήρα, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των χιλιάδων θεατών που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σωτηριάδης, Πυλορόφ, Παπαδόπουλος, Πανίδης, Κωνσταντινίδης, Καβουρματζής, Αναστασιάδης, Ιωαννίδης, Ασκεπίδης, Λαζάρου, Ετιέν.