Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

18 Απριλίου 2018

Ισοπαλία στον Βόλο στις αρχές της Χρυσής Εποχής

Σαν σήμερα στις 18/4/1954, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στον Βόλο τη Νίκη, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πανελληνίου πρωταθλήματος της περιόδου 1953-1954.

Ο Δικέφαλος με τον Βίλλυ Σβέτσικ ξανά στον πάγκο του, βρισκόταν στην αρχή της «Χρυσής εποχής», καθώς έτσι ονομάστηκε η περίοδος 1953-1957, όταν η ομάδα ανακηρυσσόταν συνέχεια πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης και διεκδικούσε με αξιώσεις τον Πανελλήνιο τίτλο!

Δυο βδομάδες νωρίτερα (4/4/1954) η θεσσαλική ομάδα είχε επικρατήσει στο Συντριβάνι με 1-2, παίρνοντας τη νίκη στην εκπνοή του παιχνιδιού, με γκολ του Χρήστου Ζαντέρογλου και ο ΠΑΟΚ αναζητούσε τη ρεβάνς.

Στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα στις 18/4/1954, το σκορ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Γιεντζής, όμως μέσα στο δίλεπτο 50'-51', η Νίκη πήρε κεφάλι στο σκορ, με γκολ που σημείωσαν οι Μαύρος και Πανταζόπουλος. Το τελικό 2-2, διαμορφώθηκε στο 78ο λεπτό με τον Κουϊρουκίδη να χαρίζει την ισοπαλία στην ομάδα μας!

Εκείνη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης με 29 βαθμούς σε 10 αγώνες, καθώς είχε 9 νίκες και μόλις μία ισοπαλία (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας) με τέρματα 30-10.

Στην τελική φάση της διοργάνωσης κατετάγη 4ος καθώς σε 10 παιχνίδια είχε 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες, με τέρματα 15-14. Τα 15 αυτά γκολ σημείωσαν οι: Γιεντζής 7, Καραφουλίδης 4, Κουιρουκίδης 2, Αγγελίδης 1, Παπαδάκης 1.
Το ρόστερ του ΠΑΟΚ στα παιχνίδια της τελικής φάσης αποτελούσαν οι: Λύμπος, Σαββίδης, Κεμανίδης,Μιγγούσης, Χασιώτης, Δουκάκης, Καλογιάννης, Αγγελίδης, Παπαδάκης, Κουτουξίδης, Σβένιμιρ, Καραφουλίδης, Ρουκάνης, Κουιρουκίδης, Χουρμπουλιάδης, Μπογδάνου, Γιεντζής

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1953-1954. Διακρίνονται όρθιοι από αριστερά: Κουιρουκίδης, Χουρμπουλιάδης, Δουκάκης, Καλογιάννης, Γιεντζής, Κεμανίδης. Καθιστοί: Καραφουλίδης, Παπαδάκης, Λύμπος, Μιγγούσης, Χασιώτης