Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

01 Οκτωβρίου 2017

Καθάρισε με γκολ από τα αποδυτήρια!

Σαν σήμερα στις 1/10/1995, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Άρη, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1995-1996...
Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 18.000 θεατές (15.995 τα εισιτήρια) και μόλις στο 3ο λεπτό η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι, καθώς ο Πάρις Ζουμπούλης άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ προλαβαίνοντας την έξοδο του Καρκαμάνη!

Η φάση αυτή έμελλε να κρίνει τελικά το παιχνίδι, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά του ήταν άτεχνο και υπέρμετρα σκληρό!
Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο, μπορούσε να σκοράρει στο 30' όταν ο Ζουμπούλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ο Άρης βελτιώθηκε στην επανάληψη, όμως και στο δεύτερο μισό του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε την καλύτερη ευκαιρία για να βρει δίχτυα, όταν στο 78' ο Τσαλουχίδης από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι...
Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Χάαν στον ασπρόμαυρο πάγκο, καθώς ο Ολλανδός λίγες μέρες μετά κούνησε μαντίλι για άλλες πολιτείες και πιο συγκεκριμένα για την πατρίδα του την Ολλανδία και τη Φέγενορντ!

Ο άνθρωπος έβλεπε το πολεμικό κλίμα που επικρατούσε στην Τούμπα με τον κόσμο να πνέει τα μένεα με τον Βουλινό και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια...

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Ζαφειρίου, Τσαλουχίδης, Αλεξίου, Λαγωνίδης, Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης, Κουίν (68' Αναστασιάδης), Φαν Χαμ, Ζουμπούλης (57' Νόλης - 85' Χάβος)

Άρης: Καρκαμάνης, Μαυρογεννίδης, Ποζαπαλίδης, Ζαχόπουλος, Μητσόπουλος, Λεκμπέλο, Ιβάν (86' Δαλκίδης), Κωφίδης, Δημητριάδης, Τουτζιάρης, Λόντσαρ, Τσιαντάκης (57' Τζάτζος)

* Τη σεζόν 1995-1996, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 14ος (!), συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς. Είχε 10 νίκες, 11 ισοπαλίες και 13 ήττες, με τέρματα 42-46...

* Εκείνη τη χρονιά είχαμε τη μεγαλύτερη παρέλαση προπονητών από τον πάγκο μας που ήταν κυριολεκτικά ηλεκτρικός! Ξεκίνησε ο Άρι Χάαν (5 ματς) και ακολούθησαν οι: Σαράφης (6 ματς), Κοκότοβιτς (8 ματς), Μπέλλης (9 ματς), Μπένγκτσον (6 ματς).

Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση με τους προπονητές να αλλάζουν σαν τα πουκάμισα!