11 Μαΐου 2023

Συγκλονιστικό φινάλε και νίκη επί του Άρη (1961)

Σαν σήμερα στις 11/5/1961, η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ, αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στο ανοιχτό της ΧΑΝΘ, τον Άρη...

Το παιχνίδι ήταν το δεύτερο ενός τουρνουά στο οποίο συμμετείχαν ο ΠΑΟΚ, ο Άρης και η Παρτιζάν και το συνδιοργάνωσαν οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης.

Όπως μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ, ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη μέρα του τουρνουά από την Παρτιζάν, κατάφερε όμως στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα 11/5/1961, να κερδίσει τον συμπολίτη με 53-52, σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, που έγινε μπροστά σε 2.000 θεατές!

Η αναμέτρηση άρχισε με σημαντική καθυστέρηση λόγω του καιρού (το γήπεδο της ΧΑΝΘ ήταν ανοικτό) και ο Άρης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-23.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 49-49. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Πασχάλης έκανε το 5
ο του φάουλ και αποβλήθηκε, με τον Αντωνάκη να σκοράρει στη μία από τις δύο βολές και να δίνει προβάδισμα στον Άρη 49-50.

Με καλάθι του Παπαχαρίση ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι το προβάδισμα με 51-50, για να απαντήσει ο Ρόκκας και να γράψει το 51-52.

Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Κωνσταντινίδης με μια γρήγορη επίθεση σημείωσε το 53-52 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι, καθώς ο Άρης δεν πρόλαβε να κάνει άλλη επίθεση.

Να σημειωθεί πως ο Οικονόμου αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου τραυματίας και δεν απέδωσε όπως συνήθιζε εκείνα τα χρόνια!

ΠΑΟΚ:
Κωνσταντινίδης 8, Οικονόμου 9, Στάλιος 4, Πασχάλης 11, Αγγελίδης 4, Παπαχαρίσης 17.

Άρης: Γούσιος 9, Μπουσβάρος 2, Ρόκκος 12, Αντωνάκης 11, Μακρής 2, Πάλμας 16.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τουρνουά:

10/05/1961: ΠΑΟΚ - Παρτιζάν 65-80

11/05/1961: ΠΑΟΚ - Άρης 53-52

12/05/1961: Παρτιζάν - Άρης 81-50

Η ομάδα από την (τότε) ενωμένη Γιουγκοσλαβία τερμάτισε στην πρώτη θέση του τουρνουά, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στην δεύτερη.