13 Αυγούστου 2022

Φιλική ήττα στο Αλκαζάρ (1989)

Σαν σήμερα στις 13/8/1989, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας την ΑΕΛ, από την οποία έχασε με 2-1...

Αυτή ήταν η δεύτερη φιλική ήττα μας εκείνη την περίοδο από τη θεσσαλική ομάδα, καθώς πριν τέσσερις μέρες είχαμε χάσει με το ίδιο σκορ στην Τούμπα!

Στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα 13/8/1989, μετά από ένα ισόπαλο χωρίς γκολ πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 52' με τον Καραπιάλη και δεκαπέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραπιάλη.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 71' με τον Όσβαλντ, με το σκορ της αναμέτρησης να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Λάτσιου.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τερζής, Καραγεωργίου, Μητσιμπόνας (46' Πλίτσης), Μαλιούφας, Λαγωνίδης (16' Μαυρέας), Λεοντιάδης, Σκαρτάδος, Μαγκντί (25' Καρασαββίδης), Αλεξούλης, Όσβαλντ, Σμολ (46' Αναστασιάδης).

Τα φιλικά του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι …

27/09/1989: Αναγέννηση Κολινδρού – ΠΑΟΚ 1-2

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.