16 Σεπτεμβρίου 2017

Συνέτριψε τον ΠΑΟ Κορυφής σε φιλικό ματς (1984)

Σαν σήμερα στις 16/9/1984, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Κορυφή τον τοπικό ΠΑΟ …

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό τεχνικό Βάλτερ Σκότσικ στον πάγκο του, πήρε μια ευρεία σε έκταση νίκη επικρατώντας με 9-0, απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας, που όμως έδειξε κάποια καλά στοιχεία στο πρώτο 45λεπτο, κυρίως αμυντικά.

Στο 20’ ο Κωστίκος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 34’ να μετατρέψει σε δεύτερο γκολ το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Ματράκας.

Με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-0 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, για να ακολουθήσουν στην επανάληψη άλλα πέντε τέρματα για τον Δικέφαλο.

Ο Αποστόλου στο 50’, ο Αλεξανδρίδης στο 55’ και στο 65’, ο Μαλιούφας στο 78’ και στο 81’, ο Μαυρομάτης στο 88’ και ο Σκαρτάδος ήταν οι σκόρερς του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση.

Ο τεχνικός της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο παρέταξε τους 11 με τους οποίους είχε κατά νου να ξεκινήσει το πρωτάθλημα, πλην του Σκαρτάδου στη θέση του οποίου βρέθηκε στο αρχικό σχήμα ο Γιάντσης, με τον Ροδίτη άσο να περνάει στο ματς στην επανάληψη.

ΠΑΟ Κορυφής: Χατζόπουλος (46' Καλταβαρίδης), Θεοδωρίδης, Πουαρίδης (70' Παναγιωτόπουλος), Παπαδόπουλος (80' Αρβανιτίδης), Φιλιππόπουλος, Τσιβούλης, Σωτηριάδης, Καλτσουνάκης.

ΠΑΟΚ: Παντέλης, Τσουρέλας, Ιωσηφίδης, Γιούρισιτς, Αλαβάντας, Γιάντσης, Δαμανάκης, Πάπριτσα, Βασιλάκος, Κωστίκος.

* Τα φιλικά προετοιμασίας που έδωσε ο ΠΑΟΚ κατά το διάστημα της παραμονής του στην Αυστρία...

21/07/1984: Λεοντίγκ - ΠΑΟΚ 0-2
24/07/1984: Αντόρ – ΠΑΟΚ 0-8
27/07/1984: Σπαρκάσσε – ΠΑΟΚ 1-2
28/07/1984: Ουνιόν – ΠΑΟΚ 1-4
01/08/1984: Λιντς Αυστρίας – ΠΑΟΚ 0-1
03/08/1984: Αούστρια Σάλτσμπουργκ – ΠΑΟΚ 1-1